|E premte, Shkurt 23, 2018

Mu në Greqi . 

NEWS_155093Shantazh BQE: Bankat greke nuk do të financohen nga obligacionet publike, Eurogroup mblidhet më 11 shkurt, por në ndërkohë Athina thotë se “mjaft me predikimet”.

Alexis Tsipras rrezikon falimentimin: Paralajmërimi është lëshuar pardje nga Presidenti i PE, Martin Schulz ka materializuar vonë në mbrëmje me vendim të Bankës Qendrore Evropiane për të mbyllur çezmat e likuiditetit të bankave greke.

Me fjalë të tjera, është pastruar me përjashtim në 2010 u lejuan bankat greke për likuiditet burim I ofruar për të garantuar bono. “Këshilli Drejtues i Bankës Qendrore Evropiane – deklaratë në Frankfurt – ka vendosur të heqë përjashtimin mbi instrumentet e borxhit të listuara të emetuara ose të garantuara nga Republikës së Greqisë. “BQE vetë shpjegon se derogimi lejimin e obligacioneve të qeverisë greke janë përdorur në operacionet e politikës monetare Eurosistemit pavarësisht se Greqia nuk kishte më një “vlerësim” për nivelin e investimeve. Ky veprim tingëllon si një paralajmërim: ose Greqia ndryshon online ose do të rrezikojë pasojat financiare edhe më të rënda. Rusia, e cila ka shprehur tashmë vullnetin e saj për të siguruar një maxiprestito në Athinë, ndërkohë është një soditës.

Në mënyrë indirekte BQE – Presidenti Draghi  të cilit para se ministri i Financave greqis Yanis Varoufakis gjithashtu jep një mendim për linjë të re anti-Trojkës impresionuar nga qeveritar të Tsipras: “Aktualisht nuk është e mundur për të marrë një përfundim të suksesshëm të shqyrtimit të  Programit.Tsipras në vend vazhdon të tregojë optimizëm dhe thotë:” Ne nuk kemi një marrëveshje, por ne jemi në drejtimin e duhur “, edhe nëse gjërat nuk duket të shkojnë vetëm si kjo.

“Nëse Greqia në mënyrë të njëanshme do të ndryshojë marrëveshjen, pala tjetër nuk do të jetë e detyruar të respektojnë atë dhe Athina nuk do të jetë në gjendje për të financuar veten e sajë,” paralajmëroi Schultz, prandaj, BQE dhe qeveritë janë rreshtuar në Gjermani për ti kërkuar Athinës për të përmbushur angazhimet e tij sipas premtimeve. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, bëri thirrje për “propozime konkrete” dhe tha se ajo kishte gjetur “dallimet në qëndrimet e vendeve anëtare në Greqi, të paktën jo i substancës”, në bisedimet e tij me Matteo Renzi dhe François Hollande. Në mbrëmje pastaj erdhi shuplaka e Bankës Qendrore Evropiane.

Negociatat, të cilat do të mund të fillojnë Eurogrupi më 11 shkurt, “do të jetë i vështirë dhe do të kërkojë bashkëpunimin dhe dialogun, si dhe përpjekjet e përcaktuara me Greqinë”, tha dje kryetari i Bashkimit, Tusk. Në funksion të një takimi përgatitor i Eurogrupit, Berlin paraqiti një dokument i cili pyet Tsipras të respektojnë letrën e kushteve të ndihmës së vitit 2012. Eurogrupit duhet të marrë një angazhim të qartë nga Greqia që do të sigurojë zbatimin e plotë të reformave të nevojshme për të mbajtur programin. Banka Evropiane Qendrore vë në fakt Tsipras dhe qeverinë me shpatulla pas murit në mes të ofensive anti-kursimit të saj, duke hequr qasjen e bankave greke në ankand normale të likuiditetit dhe duke gjykuar në rrezik programin e shpëtimit të propozuar nga Tsipras. Athina, megjithatë, minimizon: sipas Ministria e Financave është e shtypur në Euro për të arritur një marrëveshje që është e mirë për të gjithë. Dhe Athina argumenton se ka probleme të mëdha me sektorin bankar vendas.

 Athina është përgjigjur në  Frankfurt vetëm për pasojat e ngurtësi të tepruar: Qeveria thotë se “Greqia nuk i pranon ato dhe se ajnë shantazh”, dhe ministri i Financave i përgjigjet lëvizjes së Bankës Qendrore Evropiane me një mesazh drejtuar Berlin: “Gjermania e di se çfarë mund të ndodhë kur dekurajon shumë gjatë një popull krenar dhe ju ekspozon për negociata dhe shqetësimet nuk ka dritë në fund të tunnelit “. Është një referencë e qartë për vitet e lindjes së Socializmit Kombëtar, por edhe prania kanosës i neo-nazistëve të “Golden Daën”. “Ne jemi pjesë e parë e domino në rënie – çmimet rriten Varoufakis – për ne nuk do të jetë përgjegjës për efektin domino”.

Gjithashtu ndërhyn në këtë çështje, pa arsye të dukshme, kryeministri italian Matteo Renzi, i cili cuditerisht mban duke thënë se “vendimi i Bankës Qendrore Evropiane në Greqi është e ligjshme dhe e përshtatshme, që nga ajo e vë të gjithë aktorët në fushën rreth një tavoline në një krahasim të drejtpërdrejtë dhe pozitiv për një Bashkim që shkon përtej një konceptimi burokratik të gjithë të drejtuar mes masave shtrënguese, është në gjendje të respektojë dhe zbatojë angazhimet e bëra dhe të shikojmë me besim më të madh dhe vendosmëri në një horizont  për rritjen dhe investimet. “

alb365.com/AP, AFP, Ansa

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Risitë e CNN në Shqipëri, kur do fillojë nga puna dhe si do e përzgjedhë stafin

Lajmi se media e njohur...

Close