|E premte, Mars 24, 2017

Ndalohet gazetaria ruse dhe një ukrainas në Rahovec 

Kosovë – Policia e Kosovës ka ndaluar, të enjten, dy shtetas të huaj në rajonin e Rahovecit, me dyshimin se kanë “kaluar kufirin në mënyrë ilegale”.

Komandanti rajonal i Policisë së Kosovës për komunën e Prizrenit, Nexhi Krasniqi, i tha Radios Evropa e Lirë se të ndaluarit “një mashkull dhe një femër janë gazetarë: njëri shtetas i Ukrainës dhe tjetra gazetare nga Rusia”, dhe shoferi i tyre, një pjesëtar i komunitetit serb nga komuna e Shtërpces në Kosovë.

Krasniqi tha se “të ndaluarit kanë hyrë në Kosovë në pikën kufitare në Jarinë, në mënyrë ilegale”. Ai ka thënë se të ndaluarit kanë thënë “se askush nuk iu ka kërkuar dokumentet e identifikimit gjatë hyrjes në Kosovë”.

Komandanti i Policisë në Prizren tha se “të ndaluarit janë shëtitur nëpër Kosovë, duke qëndruar fillimisht në Shtërpcë dhe më vonë në Prizren. Pas kësaj janë khyer në Rahovec dhe janë ndaluar nga Policia e Kosoës”.

Gjatë ditës së premte, një agjenci ruse e lajmeve, Sputnik, duke cituar kryeredaktorin e agjencisë së lajmeve News Front, bëri të ditur se dy gazetarë të redaksisë në gjuhën serbe, “shtetas rusë janë arrestuar në Hoçë të Madhe të Rahovecit, gjatë xhirimeve për një rrëfim mbi kishat ortodokse në Kosovë dhe bashkëjetesën e shqiptarëve dhe serbëve në rajon”.

Policia në Kosovë tha se autoritetet kufitare po e trajtojnë rastin “ndërkohë që personat e ndaluar po mbahen në qendrën për të huaj deri në marrjen e vendimit për largimin e tyre nga Kosova”.

Policia tha se “të gjitha vendimet rreth shtetasve të huaj që kanë qëndruar ilegalisht në Kosovë do të ndërmerren në përputhje me ligjet e aplikueshme në fuqi në Kosovë

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Deputeti i PS Ervin Koçi dorëzon mandatin, largohet nga politika https://t.co/VEqjyLUEoB https://t.co/5suAv09NEt
4,857 people follow ALB365
Twitter Pic insanoca Twitter Pic MarioRol Twitter Pic lindseys Twitter Pic joel6220 Twitter Pic metin_no Twitter Pic kul12113 Twitter Pic eka_adit Twitter Pic javivis1 Twitter Pic 1Ambu Twitter Pic helliwel Twitter Pic RodheimT Twitter Pic RatliffT Twitter Pic laxkatz1 Twitter Pic MertYavu Twitter Pic RolandoJ Twitter Pic BeduBill Twitter Pic rafael_k Twitter Pic alansouz Twitter Pic buju1zz Twitter Pic WanaAlif
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ekzekutim mafioz i të riut nga Fieri, shkak hakmarrja mes dy familjeve

Gjermani - Një 25 vjeçar shqiptar është vrarë dhe shoku i tij është plagosur. Tabloidi gjerman “Bild”, shkruan se motivi...

Close