|E shtunë, Shkurt 24, 2018

Ndërron jetë në Athinë Demis Rusos . 

drsodruscdEthan Demis Roussos si shkroi i pari në Twitter e tij Nikos Aliagas. Veçori Nikos Aliagas përmend në llogarinë e tij në Twitter: “Je viens d’apprendre la mort de mon ranjana ami ar Demis Roussos, dans la nuit de SAMEDI à DIMANCHE à Athènes tristesse profonde derdh Artiste un e madh.” («Unë vetëm kam mësuar për vdekjen e mikut tim i Demis Roussos në natën e shtunë për te diel në Athinë. Pikëllim të thellë për një artist të madh “). Dhe më vonë “u largua nga jeta o Jona Demis Roussos. Keqardhje.

Demis Roussos (Artemios Ventouris Roussos) u lind më 15 qershor 1946 ishte një nga artistët grekë që kanë karrierë të vërtetë ndërkombëtar. Prindërit e tij George dhe Olga ishin grekët e Egjiptit. Ai ishte lindur dhe rritur në Aleksandri derisa prindërit e tij humben gjithçka dhe erdhi në Greqi pas trazirave të Suezit. Nëna e tij ishte një artiste  njohur me pseudonimin Nellie Masloum. Pas instalim në Greqi, mori pjesë në grupe të ndryshme muzikore, duke filluar me idhujt në 17 vjeç. Ai më vonë shkoi në We Pesë, me pak sukses. Në audiencë më të gjerë u bë i njohur në 1968 me grupi Fëmijëve Afërditë-së, fillimisht mbi vocals dhe më vonë si basisti. Stili i veçantë i zëshëm nisur grupi i suksesit ndërkombëtar, veçanërisht me pjesëmarrjen e diskut 666, e cila u bë një sukses klasik. Pas shpërbërjes së Fëmijës Afërditë-së, vazhdoi disa incizime sporadike. Nga bashkëpunimin e tij me një mik tjetër i famshëm, Vangelis Papathanasiou, të lëshuar në 1970 albumin Seks me energji elektrike, dhe në 1977 Magjike.

Bashkëpunimi i suksesshëm ishte Gara deri në fund, një adaptim i zëshëm i temës muzikore nga qerret Oscar-fituese e zjarrit, të lëshuar në spanjisht me titull Tu Libertad. Në 1982 Roussos u zhvillua me pamje mysafir në fonogram të filmit Blade Runner.

Sukseset

Suksesi i tij si një këngëtar Rousseau filloi një karrierë solo pas shpërbërjes së Fëmijës Afërditë-së, duke filluar me këngën “Ne do të hedhin valle”. Fillimisht asnjë përgjigje, ai vizitoi Evropën jugore dhe shpejt u bë i njohur gjerësisht si një këngëtare kryesor. Karriera e tij arriti zenitin e vet në vitet ’70 me shumë disqe ishin hitet.”Gjithmone dhe Ever” organizuan në disa Listat evropiane në vitin 1973. Në vitin 1974 ai lirohet e “White sails”, një adaptim në anglisht të këngës “White, Red, Yellow, Blue”, nga albumi “Një Zgjidhjen” e 1972, duke shënuar një periudha e shkurtër e bashkëpunim me komunën këngëtar kompozitorit Moutsi, i cili pastaj do të ndjekë një udhëkryq te vetmuar muzikor me ndikime të forta nga veteranët e rock dhe popullore, të tilla si Eric Clapton, e Joni Mitchell dhe Paul Simon. Ndjekur nga “Shoqëri e mia Wind”, “Arsyeja ime”, “mëngjes kadife”, “Goodbye My Love, Goodbye”, “Someday Diku” dhe “Bukuroshe Zonja e Arcadia”. Në 1980 ajo pati sukses me “Lost in Love” e Furnizimit Ajrore i cili këndoi duet me Florence Warner dhe me Dik Morrisej në saksofon. Realizoi këngët e tij në gjuhë të ndryshme dhe kishin sukses në Evropë dhe Amerikën Latine. Në Amerikë LP Demis bë disk ari. Në 1982 ai botoi librin “Një pyetje e Pesha ‘(” A është çështje peshë “), së bashku me Veronique Skawinska, e cila në mënyrë të paanshme merrej me çështjen e trashjes. Pas një periudhe heshtjeje dhe depresioni klinik në 80, u kthye në 1993 me Insight (aka Morning ka Broken) dhe ka punuar me kompani holandeze BR Muzikës për të prodhuar disqe Immortel, serenatë dhe në Holandë, duke përdorur të ndryshme stilet kombëtare dhe elektronike. Duke vazhduar regjistrimin dhe turne e tij në pranverën e vitit 2002 ai bëri një turne të suksesshme në Angli. Në shtator 2013, i dekoruar nga Republika Franceze me titullin e kalorës i Legjionit të Nderit, në një ceremoni të cituar në Ambasadën franceze në Athinë.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Pranga 5 terroristëve pasi po planifikonin sulme masive

Rusi - Shërbimi i Sigurimit...

Close