|E enjte, Korrik 27, 2017

Nënshkruhet marrveshja e bashkëpunimit teatror në rrjet në shkallë vendi 

Fier – Nënshkruhet marrveshja e bashkëpunimit teatror në rrjet në shkallë vendi

Në fund të një tryeze debati mes drejtuesve të teatrove  të vendit, regjisorëve, kritikëve, aktorëve të vjetër e të rinj është nënëshkruar marrëveshja e bashkëpunimit në grup mes gjithë teatrove në shkallë vendi. Kjo është si fillim , ka pohuar  regjisori Milto Kutali , dhe shumë shpejtë kjo marrveshje do të nënshkruhet edhe me teatro shqipfolëse në Kosovë, Maqedoni, Mal i Zi brënda një viti duke synuar më pas edhe më tej. Kutali ka pohuar faktin se ku bashkëpunim ka si qëllim jo vetëm bashkëpunim me njëri – tjetrin, jo vetëm krijim vendesh mes njëri – tjetrit,jo vetën projekte teatrore të përbashkëta, financimet të mos mbeten tek një bashki e vetme por të lëvizin tek njëri – tjetri.

Kritiku Josif Papgjoni ngriti problemin e teatrit  që ka rënie, ska cilësi, mungon spektatoi , edhe pse është futur,  si lëndë në shkolla të mesme nuk ka artistë të japin këtë lëndë por e japin mësues të mirfilltë që skanë lidhje me teatrin

Aktori Guljem Radoja ka pohuar dhe e ka quajtur thikë pas shpine kalimin e tatrove nga varësia e Ministrisë së Kulturës në varësi të bashkive. Kjo duhet të marr fund .

Aktorja e mirnjohur Margarita Xhepa ka pohuar faktin se në teatro tashmë kanë humbur vlerat e materialeve të autorëve shqiptarë , mungon drama shqiptare dhe nuk po punohet shumë me të rinjtë, ka thënë Xhepa

Krijimi I tryezave të debatit mbi artin janë organizuar në kuadër të aktivitetit disa ditor që organizohet në  teatrin Bylis në Fier “De Fest Theatre”  me drejtor Agron Xoxa

vlcsnap-2016-10-13-12h52m16s225 vlcsnap-2016-10-13-12h52m44s7 vlcsnap-2016-10-13-12h52m56s127

alb365

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Ksamilit të ‘mbarsur’ i plasin ujrat (foto e video) https://t.co/fz40qwG8vP https://t.co/U6TAxehqG0
11,300 people follow ALB365
Twitter Pic NateMain Twitter Pic AnilaLil Twitter Pic OwenFxtr Twitter Pic Zqyew Twitter Pic MilyarTa Twitter Pic emel_sal Twitter Pic Danchfil Twitter Pic Hanadi80 Twitter Pic Bougainv Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Bajamet dhe vlerat ushqyese të saj

Bajamet njihen për cilesinë e lartë të proteinave, fibrave dhe yndyres që përmbajnë por rëndësi të veçantë ka gjithashtu dhe...

Close