|E diel, Shkurt 25, 2018

“NISMA E RE” , a do të jetë kjo partia e re me kryetare Mesila Dodën ?! 

nisma_e_re_politikeTiranë – Deputetja e PD-se Mesila Doda ka paralajmëruar një lëvizje te re politike ne vend . Ne diten e përkujtimit të lëvizjes studentore te dhjetorit 1990 ajo shkakori ne faqen me saj në fb : “Nisma e Re! Sot studentet e dhjetorit’90 ne nismën e përbashkët për dekomunistizimin e shoqërisë shqiptare. JO KOMUNIZMIT!!! Ligji hapjes se dosjeve dhe lustracionit Ndryshimi i ligjit për partitë politike dhe simbolet e tyre, nxjerrja jashtë ligjit e partive komuniste apo fashiste dhe dënimi i simboleve qe nxisin urrejtje. Komision parlamentar hetimor për Enver Hoxhën dhe krimet qe ai beri kundra popullit te tij. Rezolute parlamentare për evidentimin dhe dënimin e krimeve te sistemit te kaluar se bashku me gjithë te drejtat themelore qe ky sistem shkeli dhe dënimin politik te figurave kryesore te kriminale, ato qe sot po nderohen. Faleminderit miqtë e mi, studente te dhjetorit, shoqëri civile dhe te persekutuar politike. Faleminderit Arian Manahasa, Ilir Dizdari, Arben Sulo, Agron Seseri, Shpetim Idrizi, Elsa Ballauri, Simon Mirakaj, Mark Marku, Gazmend Oketa, Spiro Cura, Alfred Cako, Alban Pici, Ardi Stefa, Ylber Zeneli, Violanda Llana, Ndue Lugja dhe gjithë te tjerëve qe sot ishin me ne megjithëse jo te gjithë patën mundësinë qe te ishim bashke ne këtë iniciative te re për përmirësimin e politikes, drejtësisë dhe jetës se shqiptareve. Zonja Doda zgjodhi të mos u bashkohej festimeve të partisë se sajë për ketë ngjarje duke e bere edhe me te besueshme idenë e shkëputjes se saje nga PD dhe grupoi parlamentar. Ne shtyp janë hedhur fjale se ajo do ti bashkohej PDIU por me sa duket z. Doda dhe miqtë e saje ish studente te dhjetorit 1990 kane zgjedhuar te krijojnë lëvizje te re politike me orientim te forte antikomunist si po duket nga lëvizjet dhe deklarimet e para të tyre

10857855_10152863187750690_230519254046356236_n

alb365.com

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Më thuaj orën kur ke lindur të të them karakterin që ke

A keni lindur në mëngjes,...

Close