|E shtunë, Nëntor 18, 2017

OKB takim urgjent, dënohet veprimi i Koresë së Veriut 

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka dënuar lancimin e raketës së  fundit të Koresë së Veriut, duke u zotuar se do të marrë  masa në përgjigje të shkeljeve që Peniani po u bën rezolutave të Kombeve të Bashkuara.

Ambasadori i Venezuelës, njëkohësisht Presidenti i Këshillit Rafael Dario Ramirez Carreno deklaroi se anëtarët e Këshillit të Sigurimit dënojnë forcërisht këtë veprim, të cilin e kosnideroi shkelje serioze të rezolutës së Këshillit të Sigurimit.

Kurse Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Samanta Poëer tha se Koreja e Veriut do të përballet me pasoja të rënda pas shkeljeve të fundit, duke shtuar se vendi i saj bashkë me Kinën kanë filluar diskutimin e sanksioneve kundër Koresë së Veriut për testin e bombës atomike.

Më herët Koreja e Veriut njoftoi se ka hedhur në orbitë satelin e paralajmëruar prej ditësh, gjë e cila ndezi reagimin e ashpër tek ndërkombëtarët.

Autoritetet e Penianit njoftuan se sateliti hyri në orbitë vetëm 10 minuta pas lëshimit nga qendra e hapësirës në Sohae, ndërsa paralajmëruan se të tjerë do të hidhen në të ardhmen.

Edhe në fillim të këtij viti, Korea e Veriut shkaktoi një valë kritikash ndërkombëtare pas testit të katërt të bombës bërthamore, ndërsa analistët koreano-jugor kanë paralajmëruar se qeveria e Penianit mund ta përdorë këtë bombë në prag të festimeve të ditëlidnjes së diktatorit korenao verior që është më 16 shkurt.

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Shtrydhni një limon dhe përziejeni me një lugë vaj ulliri dhe do ta përdorni gjithë jetën

Disa trajtime natyrore mund të japin efekt pozitiv përnjëherësh në shumë pjesë të organizmit duke kuruar dhe parandaluar problem serioze....

Close