|E hënë, Shkurt 27, 2017

Opinionistët – Kthimi i shqiptarëve qëndrim burracak i Greqisë 

Pas debateve mes zyrtarëve grekë dhe shqiptarë janë emigrantët shqiptarë ata që po hasen me refuzimin pa arsye në kufi, duke u refuzuar me dhjetëra vetëm në 24 orët e fundit pa arsye konkrete. Analistët dhe politologët e vlerësojnë të padrejtë këtë qëndrim të autoriteteve greke.

Përplasjet në distancë midis politikës shqiptare dhe asaj greke po kthehen në një kosto për emigrantët shqiptarë.

Vetëm në 24 orët e fundit konstatohet rreth 60 emigrantë të kthyer.

Për analistin, Mentor Nazarko, qëndrimi i autoriteteve greke me emigrantët nuk është i duhuri.

Nazarko: Një reagim burracak që reflektohet mbi jetët normale të individëve që komunikojnë lirisht, që kanë familjet e tyre apo që bëjnë biznes me Greqinë.

Për politologun, Afrim Krasniqi, reagimet e politikës shqiptare për përplasjet në distancë me Greqinë, e kaluan sensin diplomatik.

Krasniqi: Pala greke e ka mbajtur maksimumin në nivelin e Ministrit të Jashtëm, kurse tek ne u përfshinë politikanë deri në debat parlamentar duke kaluar sensin e sjelljes diplomatike me një vend si Greqia.

Ndërkohë Nazarko vlerëson qëndrimin e kryeministrit Rama ndaj Greqisë, si të domosdoshme për të mbrojtur interesin e qytetarëve.

Nazarko: Nuk kam parë që në gjuhën e Kryeministrit, përveç dinjitetit, përveç mbrojtjes së interesit kombëtar, përveç tregimit të autoritetit të shtetit, përveç shpalljes me krenari të politikave zhvillimore për një zonë si Himara.

Debatet e nisura për Himarën midis kryeminsitrit Rama dhe diplomatëve grekë zbritën gjatë së enjtes edhe në parlament.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Ja kush janë OJF-të e peticionit për Vettingun (Lista) https://t.co/f8xNm8meQn https://t.co/dtcnEN8vxM
512 people follow ALB365
Twitter Pic rogerham Twitter Pic paparo_l Twitter Pic democras Twitter Pic LILLA_12 Twitter Pic ChiaraMe Twitter Pic nikoleka Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Rama – Gazetarëve , ikni o pirdhuni (video)

Kryetari i PS, Edi Rama njëherësh edhe Kryeministri i vendit ka mbledhur koordinatorët e qarkut Shkodër, Dibër dhe Lezhë. Ka...

Close