|E martë, Shkurt 21, 2017

Pas tërmetit valët e cunamit godasin Japoninë (video) 

Zyrtarët në Japoni thanë se valët e cunamit goditën bregun verilindor të vendit, pas një tërmeti prej 6.9 shkallësh që tronditi Japoninë.

Valët më shumë se një metër lartësi u njoftuan në afërsi të centralit bërthamor Fukushima, shkatërrimi i të cilit nga cunami i vitit 2011 shkaktoi aksidentin më të rëndë bërthamor në botë.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë tha se tërmeti u ndje gjithandej vendit deri në Tokio.

Nuk ka njoftime për dëmtime ose viktima, por u bë me dije për lëndime të vogla, raporton Rel. Por Televizioni publik NHK u bëri thirrje qytetarëve në rajon që “të largohen menjëherë” në vendet me lartësi duke i përkujtuar dëgjuesit për “Tërmetin e Madh në Lindje të Japonisë”.

Radhë të gjatë të makinave në ikje janë raportuar në rajon.

Qeveria tërhoqi paralajmërimet e saj për cunamin katër orë pasi tërmeti goditi. Në vitin 2011 një cunami që goditi Japoninë la pas vetes më shumë se 18.500 persona të vdekur ose të zhdukur ndërkohë që si pasojë centrali bërthamor Fukushima u mbyll.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Gjermania kërkon që “rasti” Haradinaj të përmbyllet shpejt https://t.co/xPmsKrCpNU https://t.co/XBEEpCIvwi
504 people follow ALB365
Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Prefekti Bushaj : Banorët e dashuruar me pronën, ne i evakuonim e ata rikthehen.

Fier - Prefektin Bushaj e  takuam sapo ishte kthyer në zyrën e tij për të marrë një shplodhje dhe më...

Close