|E martë, Mars 28, 2017

Patrulla antiterror në kufi me Kosovën 

Mali i Zi – Mali i Zi ka vendosur njësitë antiterror në kufi me Kosovën.

Vendosje e tyre është bërë për të kontrolluar për armë për shkak të një konflikti të mundshëm, shkruan gazetar “Vijesti” duke cituar burime të sigurisë.

Informacionet e besueshme bëjnë me dije se duke nisur nga data 23 gusht, rreth 30 anëtarë të njësisë speciale janë vendosur në vijën kufitare.

Grupi udhëhiqet nga komandanti Mirko Banoviç. Vendimi që trupat antiterror të patrullojnë në zonën kufitare është miratuar nga shteti, pas informacioneve për përshkallëzim të mundshëm të situatës në territorin e Kosovës për shkak të kundërshtimit të marrëveshjes së demarkacionit.

Gazeta shkruan se janë vendosur kulla vrojtimi, ndërsa informacione jozyrtare bëjnë me dije se trupat e SWAT kanë planifikuar edhe kontrollin e automjetit të KFOR-t që hyjnë nga Kosova në Malin e Zi.

“Të gjithë që kanë udhëtuar nga Rozhaja për Pejë i kanë parë anëtarët e armatosur deri në dhëmbë”,thotë burimi.

“Vijesti” shkruan se kufiri midis Kosovës dhe Malit të Zi dhe Shqipërisë dhe Malit të Zi është vizituar edhe nga ministri i Brendshëm Goran Daniloviç.

Burime jo zyrtare bëjnë me dije gjithashtu sipas artikullit në fjalë se shërbimet e sigurisë malazeze janë në gatishmëri.

“Tensionet pritet të ketë më 1 shtator, kur Kuvendi i Kosovës duhet të përpiqet edhe një herë për të miratuar marrëveshjen. Pas vizitës së zv/Presidentit amerikan Joe Biden në Prishtinë, situata është qetësuar disi, por protestat pritet të vazhdojnë”, ka thënë një burim i sigurisë për gazetën në fjalë.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Diabetikët tashmë me terapi të re https://t.co/dRj75EAoGQ https://t.co/kyxUz09TLC
4,407 people follow ALB365
Twitter Pic StolzNet Twitter Pic Ledina47 Twitter Pic ddsahara Twitter Pic vanigjuz Twitter Pic uuque Twitter Pic MarioRol Twitter Pic lindseys Twitter Pic joel6220 Twitter Pic AzzaStep Twitter Pic metin_no Twitter Pic kul12113 Twitter Pic javivis1 Twitter Pic 1Ambu Twitter Pic 5pt Twitter Pic RodheimT Twitter Pic RatliffT Twitter Pic laxkatz1 Twitter Pic MertYavu Twitter Pic RolandoJ Twitter Pic BeduBill
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Soni feston ditëlindjen në një shtrat me Aurela Hoxhën. (foto)

Ato janë shoqe prej vitesh për faktin se të dyja janë pjesë e ekranit dhe patriote madje. Soni Malaj dhe...

Close