|E premte, Qershor 23, 2017

Për dashurinë , turku konvertohet në serb 

Turku Mustafa Erxhihan në Jagodinën e Serbisë ka realizuar ëndrrat e veta të dashurisë e kohë më parë është bërë edhe shtetas i Serbisë.

Ky qytetar i Izmirit, për dashuri, e kishte braktisur Turqinë para 10 vjetësh. Dashuria e tij është Zorica Deniq e kurorë e dashurisë së tyre është vajza Ajlen, 10 vjeçe.

Mustafa para një muaji është bërë ndihmësdrejtor i kompanisë turke “Tibet moda” në Çupri.

“Jam bërë shtetas i Serbisë dhe jam shumë i lumtur. Jam i lumtur, ndjehem të jem që nga hera në Serbi. Të gjithë njihen, dinë për njëri- tjetrin. Më kanë pritur mirë në Jagodinë . Ushtroj me vajzën xhudo. Me profesion jam menaxher”, sjell tregimin e tij nga “Blic” Koha.net.

Dashuria ndërmjet Mustafës e Zoricës lindit gjatë pushimit të saj veror në Kushadasi, në vitin 2004.

“Një vit ishim në kontakt, u takuam prapë në Kushadasi vitin tjetër, e thirra pasi erdha në det. Ai ishte rrugës për në Antali dhe për një natë kaloi 750 kilometra për të më parë. Ishte mrekulli”, përkujton fillimin e lidhjes Zorica.

Pas pushimit të dytë bashkë, Zorica e njoftoi Mustafën të ishte shtatzënë. Për shkak të dokumenteve e punës, në Serbi Mustafa shkoi 20 ditë para lindjes së bashkëshortes.

“Ishte takim përplot emocione, nuk besoja të kishte ardhur, të ishte në qytetin tim. Kur Ajlen mbushi tetë muaj, Mustafa u kthye në Turqi për të kryer shërbimin ushtarak dhe pastaj shkoi sërish në Serbi.

Mustafa tregon se shkuarja e tij në Serbi, në vendlindje ishte pritur me shumë paragjykime. Miqtë i kishin thënë të mos kthehej sepse ishte luftë në Serbi.

“Kur shkova në Serbi, të gjithë u habitën pse nuk mbaja mustaqe të gjata dhe që nuk ngjasoja në osmanlinj. Jam shumë i lumtur se në Serbi shikohen seri televizive turke”, thotë Mustafa dhe shton se e ka origjinën nga një familje qytetare në Izmir ku nuk ka besimtarë fanatikë dhe se nuk e ka pasur problem martesën me një femër të një besimi tjetër.

“Prindërit e mi, sidomos babai, e kanë pasur shumë më të vështirë që jam larg Izmirit 1500 kilometra se sa që kam marrë për grua një ortodokse. Aq më shumë pasi jam djali i vetëm në familje”, thotë Mustafa.

Mustafa gjuhën serbe e ka mësuar për dy vjet dhe kjo, thotë, i ka ndihmuar që të punësohet në kompaninë turke që investojnë në Serbi.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Rama – Fevziut/ Kam dështuar https://t.co/dc7ckyShYT https://t.co/bZhSf6tEvn
11,398 people follow ALB365
Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic McBrideM Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Vuçiç fiton zgjedhjet në Serbi

Të dhënat e fundit të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve në Serbi, bazuar në 94.44 për qind e materialit të kontrolluar,...

Close