|E hënë, Shkurt 27, 2017

Për Kryeministrin 

Nga TRËNDAFILE VISHA – Kjo e sotmja nuk është kohë mallëngjyese. Për arsye e shkaqe që datojnë që në lindjen e shoqërisë njerëzore, fryjnë erëra të ftohta nga jashtë dhe brenda. Ka lëvizje të forta tektonike që zënë fill te më të mëdhenjtë, që përcaktojnë fatet e politikat, e duke përfunduar te hallka më e dobët e zinxhirit.

Kjo e sotmja nuk është kohë mallëngjyese. Për faktin se ne shqiptarët që kemi shkëlqyer përgjatë gjithë kohërave në çdo front lufte e pune, në çdo vend tjetër, jemi humbësit e më vetëshkatërruesit në tokën ku kemi lindur.
Kjo e sotmja nuk është as kohë idealesh. Druaj se idealistët me kohë kanë vdekur.
Por, përtej reve që shpërndahen përkohësisht dhe sërish mblidhen, ndjej se duhet të përgëzoj kryeministrin e vendit tim. Pavarësisht kohës që s’është aspak mallëngjyese. Ta përgëzoj që pas kaq shumë vitesh na përfaqëson denjësisht në “tryezën” me fqinjët, duke i treguar secilit vendin e vet. Vjen natyrshëm falënderimi, pasi na është pështirosur të qenët shqiptar nga burrat e shtetit pa tope që gjithnjë u janë lëpirë fqinjëve dhe zyrtarucëve të Europës.

SHËNIM
Dhe ky falënderim nuk ka emërtim nacionalizmin. Nuk ka emërtim ngjyrat e politikës. Nuk ka emërtim patetizmin. Ky falënderim vjen prej së thelli një shpirti historikisht të nëpërkëmbur dhe të papërfaqësuar nga ata që kemi zgjedhur.

alb365

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Arrestohen 2 grekë me hashash made in Albania https://t.co/cYNK0rsSCq https://t.co/rjHqRGfzgf
511 people follow ALB365
Twitter Pic rogerham Twitter Pic paparo_l Twitter Pic LILLA_12 Twitter Pic ChiaraMe Twitter Pic nikoleka Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Alibeaj: Tahiri nuk i përmëmd emrin Shullazit

Tiranë - Opozita e cilëson veprim të dëshpëruar të ministrit të Brendshëm Tahiri, i cili sipas tyre ndjen lakun në...

Close