|E premte, Prill 28, 2017

Përleshje mes migrantëve dhe policisë 

Bullgari – Migrantët janë përplasur me policinë dhe i kanë vënë zjarrin mobiljeve dhe gomave në një kamp refugjatësh në qytetin Harmanli të Bullgarisë, dy ditë pasi hapësira u rrethua në përgjigje të njoftimeve për shpërthimin e sëmundjeve në mesin e banorëve.

Javën e kaluar banorët e Harmanlit organizuan një protestë me thirrjen për mbylljen e kampit pasi mediat lokale njoftuan për, siç thuhet, dyshimet se migrantët bartnin sëmundje ngjitëse të lëkurës. Kampi është ‘shtëpi’ e rreth 3 mijë migrantëve afganë dhe është më i madhi në Bullgari, njofton Reuters.

Kreu i Agjencisë bullgare për Refugjatë, që mbikëqyrë kampin dhe që vendosi ta mbyllë për t’u mundësuar autoriteteve shëndetësore që të hetojnë, i tha Radios Kombëtare Bullgare se njoftimet ishin të pavërteta.

Migrantët hodhën gurë dhe gjëra të tjera mbi policinë, që përdorii edhe topat e ujit për t’i shpërndarë. Turma theu një barrierë duke dalë jashtë, por policia shumë shpejt i ktheu prapa.

Protestuesit dëmtuan një numër ndërtesash dhe i vunë zjarrin gomave, dyshekëve dhe mobiljeve të thyera. Zjarrfikësit dolën në vendngajrje, së bashku me forcat shtesë të policisë.

Një zëdhënës i policisë tha se po zhvillohen biseda me protestuesit.

Nuk ka njoftime për lëndime dhe as arrestime.

Bullgaria ka ndërtuar një mur në kufirin e saj me Turqinë dhe i ka forcuar kontrollet në kufijtë e saj për të parandaluar hyrjet ilegale të migrantëve.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Vasili merr “timonin” e LSI-së https://t.co/fY6oPfP7p5 https://t.co/paWAt706pI
11,371 people follow ALB365
Twitter Pic Ismaelha Twitter Pic nopalli Twitter Pic PaulG121 Twitter Pic Thrashie Twitter Pic angie201 Twitter Pic mcskinni Twitter Pic numba1_c Twitter Pic oliannka Twitter Pic gudnylar Twitter Pic berniesp Twitter Pic tijana92 Twitter Pic Shyma42 Twitter Pic frog146 Twitter Pic suparuak Twitter Pic Shawncha Twitter Pic karineso Twitter Pic soldier_ Twitter Pic YzatisRo Twitter Pic GloriaBr Twitter Pic 0018b
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
UGSH : Shteti të sigurojë jetën e gazetarëve

UGSH: Kërkojmë nga të gjitha organet përkatëse të sigurohet jeta e kolegëve, që kanë qenë në krye të detyrës  ...

Close