|E enjte, Shkurt 23, 2017

Përleshje mes migrantëve dhe policisë 

Bullgari – Migrantët janë përplasur me policinë dhe i kanë vënë zjarrin mobiljeve dhe gomave në një kamp refugjatësh në qytetin Harmanli të Bullgarisë, dy ditë pasi hapësira u rrethua në përgjigje të njoftimeve për shpërthimin e sëmundjeve në mesin e banorëve.

Javën e kaluar banorët e Harmanlit organizuan një protestë me thirrjen për mbylljen e kampit pasi mediat lokale njoftuan për, siç thuhet, dyshimet se migrantët bartnin sëmundje ngjitëse të lëkurës. Kampi është ‘shtëpi’ e rreth 3 mijë migrantëve afganë dhe është më i madhi në Bullgari, njofton Reuters.

Kreu i Agjencisë bullgare për Refugjatë, që mbikëqyrë kampin dhe që vendosi ta mbyllë për t’u mundësuar autoriteteve shëndetësore që të hetojnë, i tha Radios Kombëtare Bullgare se njoftimet ishin të pavërteta.

Migrantët hodhën gurë dhe gjëra të tjera mbi policinë, që përdorii edhe topat e ujit për t’i shpërndarë. Turma theu një barrierë duke dalë jashtë, por policia shumë shpejt i ktheu prapa.

Protestuesit dëmtuan një numër ndërtesash dhe i vunë zjarrin gomave, dyshekëve dhe mobiljeve të thyera. Zjarrfikësit dolën në vendngajrje, së bashku me forcat shtesë të policisë.

Një zëdhënës i policisë tha se po zhvillohen biseda me protestuesit.

Nuk ka njoftime për lëndime dhe as arrestime.

Bullgaria ka ndërtuar një mur në kufirin e saj me Turqinë dhe i ka forcuar kontrollet në kufijtë e saj për të parandaluar hyrjet ilegale të migrantëve.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Vdes 52 vjeçari, e godet freza duke punuar tokën https://t.co/o0vPH1r2ef https://t.co/Ium6VJYj6D
507 people follow ALB365
Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Lokomotiva e Moskës falje publike Skënderbeut dhe tifozëve shqiptarë

Lokomativa e Moskës i ka kërkuar falje skuadrës së Skënderbeut dhe tifozëve të saj për fyerjet raciste. Skuadra ruse, Lokomartiv...

Close