|Saturday, October 22, 2016
  • NA NDIQ NË

Pini qumësht gomarice që të mos prekeni nga sëmundjet 

f1_21-gomarja-balline-ne-kuriozitete1350851344

Babai i mjekësise, Hipokrati, ishte i pari që në antikitet e rekomandoi qumështin e gomaricës për të luftuar problemet me mëlçinë, ethet, dhimbjet e kyçeve dhe helmimin.

Gjyshet tona e përdornin këtë qumësht për të kuruar kollën e mirë. Ky produkt përdoret gjerësisht sot në botë për trajtimin e tē gjitha llojeve tē alergjive. Qumështi i gomaricës përmbajn Omega 3 dhe acideve yndyrore (të ngjashme me vajin e peshkut), ai redukton kolesterolin dhe mbron shëndetin e zemrës.

Qumështi i gomaricës ndihmon për të humbur peshë.

Edhe pse ka të njëjtën sasi të kalorive sa qumështi i lopës, qumështi gomaricës nuk stimulon shtimin në peshë, sepse ai stimulon metabolizmin. Nivelet e ulta të triglicerideve (yndyrna që janë të këqija për zemrën), e bëjnë këtë qumësht të rekomandueshëm për të gjithë ata që duan të mbajnë trupin në formë

Sekretet e bukurise se Kleopatres mund te kene edhe nje baze shkencore. Sipas legjendave thuhet se mbreteresha e Egjiptit te Lashte perdorte gjithnje qumesht per tu dobesuar dhe per te ruajtur shkelqimin e lekures se saj. Ate qe dikur e percillte legjenda, tashme e verteton edhe shkenca.Eshte zbuluar se i ashtuquajturi “ari i bardhe”, i cili konsiderohej nga figura femerore te njohura te se kaluares si nje produkt i magjishem bukurie

Add a Comment

%d bloggers like this: