|E hënë, Qershor 26, 2017

Pranga grupit kriminal, trafikonin emigrantë shqiptarë. 

policia_angleze    Angli – Policia btitanike në baskëpunim me atë franceze ka shkatërruar një grup kriminal që merrej me trafikimin e emigrantëve shqiptarë nga portet franceze drejt Britanisë.
“The Daily Mail” shkruan se emigrantët shqiptarë paguanin 8 mijë stërlina për të kaluar ngushticën e La Manshit, mes Francës dhe Anglisë. Ky rrjet trafikantësh drejtohej nga një kosovar i pasur në qytetin francez të St Malo-s. Nga hetimet e deritanishme janë kryer 14 udhëtime nga ky grup, që përdor peshkarexhat franceze për të sjellë drejt Britanisë emigrantët shqiptarë.

Supas zyrtarëve operacioni ende nuk ka përfunduar dhe priten arrestime të reja në Francë dhe Britani, gjatë ditëve të ardhshme. Kjo metodë e trafikimit, përmes anijeve turistike dhe peshkarexhave, është përzgjedhur për të shmangur kontrollet në pikat e kalimit kufitar nëpër porte, si dhe atyre kontrolleve që u nënshtrohen maunet dhe kamionët e mallrave që vijnë në Britani.

Operacioni franko-britanik nisi pas arrestimit, vitin e kaluar, të dy kapitenëve të anijeve, të cilët kishin marrë me qira jahte luksoze, me pretekstin se po udhëtonin drejt Karaibeve.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Manjani: Biznesi i kanabisit financoi ruajtjen e rezultatit të PS-së të 2013 https://t.co/iBI17c9J77 https://t.co/iAk881Y48y
11,394 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Arrestohen 2 shqiptarë për trafikim kokaine në Mançester

Angli - Policia angleze ka shkatërruar një rrjet shqiptar i trafikimit të drogës në Mançester, pasi iu sekuestruan mijëra paund dhe...

Close