|E mërkurë, Janar 17, 2018

Prezantuesi i motit alarmon amerikanët: Do vdisni bashkë me fëmijët! 

Përballë rezistencës së banorëve për të lënë shtëpitë e tyre, prezantuesi i motit në “Fox News” ka lëshuar një paralajmërim të drejtpërdrejtë, të çuditshëm dhe të tmerrshëm për shikuesit e tij vetëm disa orë përpara se uragani “Matthew” të godiste Floridan.

Shep Smith, po shpjegonte se uragani po lëvizte 20 milje në perëndim dhe në një moment, ai tha: “Ju do të vdisni dhe fëmijët tuaj do të vdesin! Ju nuk mund ti mbijetoni atij”

“Autoritetet janë duke ju thënë vazhdimisht njerëzve në zonat e evakuimit të largohen. Megjithatë, disa kanë refuzuar por autoritet i kanë paralajmëruar se janë duke luajtur me jetën e tyre. Por, ju mund të shihni për veten tuaj që të mos përfundoni keq”.

Pas katastrofës së shkaktuar në Haiti, stuhia Matthew, ka goditur së fundmi edhe brigjet juglindore të Shteteve të Bashkuara.

Fillimisht nga efektet është prekur Florida, ndërkohë që stuhia pritet të avancojë edhe në Georgia si dhe në Karolinën e Jugut.

Këto shtete kanë shpallur edhe gjendjen e jashtëzakonshme. Zyrtarët njoftojnë se 2 milionë persona janë evakuuar.

Nga bilanci i deritanishëm në Florida nuk ka viktima, por raportohet për dëme të konsiderueshme në infrastrukturë si dhe për afro 250.000 mijë banesa që kanë mbetur pa energji elektrike.

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Shtron rrugë pa leje, arrestohet

Fier - Specialistët për Hetimin...

Close