|E enjte, Janar 19, 2017
  • NA NDIQ NË

Prifti Irenej: Kosova, plaga më e madhe e Serbisë 

“Kosova është plaga më e madhe e popullit serb”. Kështu ka thënë kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej, në një ligjëratë që ka mbajtur në Londër, në kishën e Shën Paulit.

Ai ka shtuar më pas se “të gjitha lutjet tona bëhen me shpresën se populli ynë, sikur edhe të gjithë popujt e botës do të mund të kryejnë shërbesat e Zotit, të lirë dhe pa frikë”, shkuran koha.net në Kosovë,

Gjatë ligjëratës, Irenej tha se në Kosovë ka vend për popullin serb dhe atë shqiptar. Patriarku serb është i njohur për qëndrimet e tij nacionaliste pro serbe, sidomos për Kosovën.

Ai ka deklaruar pak më herët se “serbët do ta marrin Kosovën përmes forcës”.

Add a Comment

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
“Skandal, kushërira e ministrit Bushati emërohet zv.ministre e Jashtme” .

Tiranë - “Kushurira e ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati, Odeta Barbullushi, është emëruar nga Rama si zv.ministre e Jashtme. Për të parën herë në historinë e Shqipërisë, Ministria e Jashtme...

Close