|E hënë, Shkurt 20, 2017

Profesori i matematikës nxënësve – Ja përse duhet matematika 

Jeremy Kun, një profesor matamatike, hasej shpesh me pyetjen që nxënësit i bënin: “Pse më duhet matematika, për çfarë do më hyjnë në punë sinusi, kosinusi, integralet e gjeometria?”.

Ndryshe nga pjesa më e madhe e kolegëve të tij, Kun nuk u bë aspak konfuz dhe dha 5 arsye se pse matematika është e rëndësishme. Sipas tij matematika është e ngjashme me situatat që na ndodhin në jetën e përditshme.

1 – Matematika të mëson të pranosh kur e ke gabim.

Dhe jo vetëm ta pranosh gabim, por të kesh mundësinë edhe ta korrigjosh atë.  Dhe mos u shqetëso nga gabimet sepse nga ato mëson rrugën e duhur.

2 – Të zgjedhësh fjalët e duhura e korrekte.

Preçizioni është mirësjellja e matematikës. Ashtu si dhe çdo fenomen në jetë ka një definicion të qartë dhe précis.

3 – Të mendosh hap pas hapi

Të zgjidhësh një problemë matematike është si të luash shah. Çdo lëvizje e pamenduar mund të të çoja në pasoja katastrofike. Edhe gabimi më i vogël mund të shkatërrojë çdo gjë, kështu që mendoni mirë.

4 – Jo si të gjithë por në mënyrën tënde

E rëndësishme është t’i zgjidhësh problemet në jetë, ashtu si ushtrimet e matematikës, por nuk do të thotë se të gjithë kanë të njëjtën mënyrë, secili ka të tijë

5 – Të mos dorëzohemi kurrë

Nëse nuk e zgjidh ti një problemë atëherë me siguri do ta bëjë një tjetër. Kështu që pse të mos jesh ti i pari?!

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Ja shqiptari në listën e anëtarëve sekret të Iluminatit https://t.co/cl79jwTHkL https://t.co/3sdJPBddcW
505 people follow ALB365
Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic DigitalT Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Rreshje të dendura shiu, mbytet makinë në Patos (foto e video)

Fier - Rreshje të dendura shiu vijojnë të bien  në Fier. Korespodentë e qytetarë të alb365.com raportojnë për probleme të...

Close