|E martë, Janar 17, 2017
  • NA NDIQ NË

Projekti i ‘çmendur” i autostradës më të madhe në botë! 

Autostrada më e gjatë në botë në shkretëtirë ka filluar të ndërtohet nga qeveria kineze.

Autostrada nis në Inner të Mongolisë në drejtim të Kinës Veriore. Autostrada 900 km synon të lidhë Pekinin me rajonin ujgur Xinjiang, një rajon autonim.

Këto janë vetëm kilometrat e parë, pasi kur të mbarojë përfundimisht, autostrada do të jetë 2 500 kilometra.

Autostrada Pekin-Urumqi është menduar të jetë plotësisht operacionale qershorin e ardhshëm.

Kjo do të sjellë tejet shumë shkurtimin e distancave, duke hequr shumë orë udhëtim. Autostrada është pjesë e Nismës “China’s Belt and Road”.

Qëllimi është që nëpërmjet kësaj autostrade të bëhet kalimi nga Azia drejt Evropës me stacion përfundimtar qytetin holandez Rotterdam.

Add a Comment

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Infeksion urinar ? Ja zgjidhja.

Infeksionet e rrugës urinare shpesh janë dhe shqetësime që vijnë si pasojë e ekzistencës së bakterit “E-Coli”. Shpesh herë ne për këtë marrim medikamente të ndryshme dhe harrojmë se ka...

Close