|E diel, Mars 26, 2017

Pronarët e markatos kundërshtojnë prishjen e godinës 100 vjecare (video e fotot) 

Fier – Sot ka përfunduar afati ku dhjetë pronarët e ish markatos  në Fier duhet të kishin boshatisur godinën  pasi me një vendim të këshillit bashkiak ajo do të prishet  pasi është pjesë e zbatimit të ndërtimit të parkut të madh të qytetit.

Pronarët e kundërshtojnë këtë vendim, bile ata shkonë më tej kur thonë se do e mbrojnë me jetë , kush vjen dhe e prish unë do ta vras, shprehet njëri prej tyre. Ata pohojnë se prej vitesh kanë kërkuar rikonstruksionin e kësaj godinë për të ruajtur vlerat kulturore por leja nuk I është dhënë nga bashkia. Përse nuk e ruajnë si vlerë kulturore si ish fabrika e miellit?

Nuk arrijmë të kuptojmë , thonë ata , se një pjesë e pronarëve janë me certifikatë pronësie e një pjesë tjetër me vertetimin hipotekor. Nuk na jep certifikatën e pronësisë hipoteka, na thonë se dokumentat janë djegur në 1997.

Pronarët e godinës 100 vjevare pohojnë se nëqoftëse bashkia do të bënte spital apo shkollë nuk do kundërshtonim , por të bëjë lulishte kur lulishet e Fierit janë zaptuar me lokale e pallate nuk arrijmë ta kuptojmë. Do ta mbrojmë me jetët tona, kanë pohuar ata

Nga dita e nesërme pronarët e markatos presin që forca  dhe mjete të INUV të shkojnë për ta prishur godinën 100 vjecare. Pronarët që kanë certifikatën e pronësisë nuk jan dakortë me vlerën e shpronësimit që ka dalë me vendim të këshillit të ministrave , por edhe pjesa tjeter e pronarëve që kanë vertetim hipotekor duan certifikatën e pronësisë dhe vlerën reale të shpronësimit

vlcsnap-2016-09-23-13h58m47s212 vlcsnap-2016-09-23-13h59m12s199 vlcsnap-2016-09-23-13h59m23s70 vlcsnap-2016-09-23-14h00m12s39 vlcsnap-2016-09-23-14h00m22s140

alb365

 

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Nis dhënia e lejeve biometrike për emigrantët https://t.co/6ST8767gP0 https://t.co/wQZ3JWqq5A
4,628 people follow ALB365
Twitter Pic Ledina47 Twitter Pic ddsahara Twitter Pic vanigjuz Twitter Pic uuque Twitter Pic MarioRol Twitter Pic lindseys Twitter Pic joel6220 Twitter Pic AzzaStep Twitter Pic metin_no Twitter Pic kul12113 Twitter Pic eka_adit Twitter Pic javivis1 Twitter Pic 1Ambu Twitter Pic 5pt Twitter Pic RodheimT Twitter Pic RatliffT Twitter Pic laxkatz1 Twitter Pic MertYavu Twitter Pic RolandoJ Twitter Pic BeduBill
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Jep dorëheqjen ministri Haxhinasto

Jep dorëheqjen ministri i Transporteve Edmond Haxhinasto.  Mësohet se ministri paraqiti sot dorëheqjen para kryeministrisë. Burimet e Ora News nga...

Close