|E diel, Dhjetor 17, 2017

Protesta e AK : Test Droge për qeveritarët dhe 140 deputetët . 

Screen-Shot-2015-02-01-at-11.00.40-AMTiranë – Dhjetra aktivistë të Aleancës KuqeZi bllokuan sot dyert e Kuvendit të Shqipërisë në promovimin e nismës tyre ligjore “Test Droge për qeveritarët dhe 140 deputetët”. Aktivistët e Aleancës KuqeZi shpalosën 140 formularët qe nesër çdo deputet duhet ti plotësojë në fillimin e javës.

Formularët ishin të shoqëruar me shiringa dhe çdo detaj preoçedural konform standatredeve ndërkombëtare për egzaminimin e llojit të drogave që mund të identifikohe në gjakun e zyrtarëve nëse ata janë përdorues të rregullt. Gjatë tubimit Kreshnik Spahiu kreu i Aleancës KuqeZi deklaroi se: “Politika dhe shteti kanë detyrimin të bëjnë transparencë me publikun nëse funksionarët e lartë të shtetit janë përdorues të drogës apo jo.
Ashtu si në SHBA, Britani, Hungari etj edhe Shqipëria ka nevojë që të testoi plitikanët e saj. Vnedi ynë i cili është shdëruar në Kolumbi europiane në prodhimin dhe trafikimin e lëndëve narkotike duhet të filtroj në rradhë të parë qeveritarët dhe funksiionarët e lartë. Eshtë detyrim moral dhe duhet të jetë edhe ligjor që çdo zyrtar i lartë të mos jetë nën efektet e drogës kur merr një vendim me efekt publik te njerzit.” Aleanca KuqeZi depozitoi në zyrat e Kuvendit pr/ligjin “Test Droge për çdo qeveritar dhe 140 deputetët”

Screen-Shot-2015-02-01-at-9.01.55-AM

alb365.com

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Policin e ‘Portokallisë’ e kafshon qeni për ‘Shën Valentin’ (fotot)

Aktori i njohur shqiptar, Florjan Binaj e...

Close