|E enjte, Shkurt 23, 2017

Protesta – Puntorët  3 muaj pa paga e 1 vit pa sigurime shoqërore (video) 

Fier – 150 punëtorë të uzinës së përpunimit të naftës në Fier kanë protestuar ndaj mosmarrjes së 5 pagave prej tre muajs, si dhe mos pagesën e sigurimeve shoqërore prej mbi një vit. Naftëtarët kërkojnë ndërhyrje nga shteti që të marrë zgjidhje problemi, ndaj të cilit paralajmërojnë bllokim të punës.

Punëtorët thonë se kanë të paktën 3 muaj që nuk paguhen, ndërkohë që kërkojnë ndërhyrjen nga shteti për të zgjidhur cështjen. Janë afro 20 puntorë që duhet të kishin dalë në pension sepse kan mbushur moshën por nuk kanë dalë për shkak se su janë paguar sigurimet shoqërore prej një viti

Puntoret ngrejnë shqetësimin se edhe kur janë të sëmurë rëndë  nuk u paguahet raporti mjeksor. Njëri prej tyre pohon se ka bërë tre by pas në zemër,  dhe nuk I është njohur pensioni

Punëtorët e UPN-së Fier deklarojnë se do përshkallëzojnë protestat nëse nuk zgjidhet problemi i pagesës.

alb365

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Vdes 52 vjeçari, e godet freza duke punuar tokën https://t.co/o0vPH1r2ef https://t.co/Ium6VJYj6D
507 people follow ALB365
Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Arrestohet 47 vjeçari , ishte në kërkim

Lushnje - Kapet dhe ndalohet një shtetas i shpallur në kërkim për veprën penale "Kultivim i bimëve narkotike".  Në kuadër të...

Close