|E diel, Mars 26, 2017

Psikologia e Harvardit – Njerëzit ju gjykojnë në bazë të këtyre dy kritereve 

Njerëzit ju vlerësojnë brenda pak sekondave, por çfarë saktësisht vlerësojnë ata?

Profesoresha e Harvardit i ka studiuar përshtypjet e para të njerëzve bashkë me psikologët tjerë, Susan Fiske dhe Peter Glick, për më shumë se 15 vite, dhe ka zbuluar diçka shumë interesante.

Në librin e saj të ri, “Presence”, Cuddy thotë se njerëzit i përgjigjen menjëherë  këtyre dy pyetjeve kur ju takojnë për herë të parë:

– A mund t’i besojë këtij personi?

– A mund ta respektojë këtë person?

Në mënyrë interesante, Cuddy thotë se shumica e njerëzve – veçanërisht  ata të kontekstit profesionaal – besojnë se kompetenca është faktor shumë më i rëndësishëm. Pas së gjithash, ata duan ta dëshmojnë se janë të mençur dhe të talentuar.

Mirëpo, besueshmëria është faktor më i rëndësishëm në atë se si njerëzit ju vlerësojnë. Pra, është më kruciale për mbijetesën tonë të dimë nëse një person e meriton besimin tonë apo jo.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Nis dhënia e lejeve biometrike për emigrantët https://t.co/6ST8767gP0 https://t.co/wQZ3JWqq5A
4,628 people follow ALB365
Twitter Pic Ledina47 Twitter Pic ddsahara Twitter Pic vanigjuz Twitter Pic uuque Twitter Pic MarioRol Twitter Pic lindseys Twitter Pic joel6220 Twitter Pic AzzaStep Twitter Pic metin_no Twitter Pic kul12113 Twitter Pic eka_adit Twitter Pic javivis1 Twitter Pic 1Ambu Twitter Pic 5pt Twitter Pic RodheimT Twitter Pic RatliffT Twitter Pic laxkatz1 Twitter Pic MertYavu Twitter Pic RolandoJ Twitter Pic BeduBill
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
4 prokurorë kërkojnë dorëheqjen tek Llalla

Tiranë - Katër  drejtues të prokurorive në rrethë janë larguar nga detyra duke i paraqitur dorëheqen Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik...

Close