|E hënë, Shkurt 27, 2017

Qeveria i hap rrugë transportit të lëndëve radioactive në Shqipëri, dokumenti 

Qeveria e Shqipërisë i hap rrugë transportit të lëndëve radioaktive në Shqipëri vetëm pak javë pasi ka miratuar ligjin për importimin e plehrave për industrinë ricikluese.

Rregullorja “Për transportin e sigurt të materialeve radioaktive” mbështetet sipas qeverisë në një ligj të vitit 1995 “Për mbrojtjen nga rrezatimi jonizues”, por që nuk bën fjalë për transportin elëndëve radiokative.

rregullore

Qeveria ka ngarkuar Ministrinë e Shëndetësisë, Ministrinë e Transportit dhe Infrastrukturës, Ministrinë e Punëve të Brendshme, Komisionin e Mbrojtjes nga Rrezatimet dhe Drejtorinë e Përgjithshme e Doganave për zbatimin e këtij vendimi.

Më herët nuk ka pasur një rregullore të tillë qoftë edhe për faktin se qarkullimi i lëndëve radioaktive është mjaft i kufizuar vetëm në disa vende europaine që e përdorin atë për industrinë e energjisë dhe armatimit. Transporti i tyre bëhet me mjete të posacme që izolojnë efektet e ndotjes nga këto lëndë. Sa herë që levizja e tyre ndodh në vendet e Peërëndimit mijëra aktivistë mjedisorë organizojnë protesta dhe përleshje me policnë dhe transportuesit.

Shqipëria është e përfshirë në një valë protestash në rrugë dhe institucione për të detyruar qeverinë të heqë dorë nga importi i plehrave, ndërkohë që qeveria në fakt po vijon me bazën ligjore për të realiuar edhe transportin e lëndëve radioaktive.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Ja kush janë OJF-të e peticionit për Vettingun (Lista) https://t.co/f8xNm8meQn https://t.co/dtcnEN8vxM
512 people follow ALB365
Twitter Pic rogerham Twitter Pic paparo_l Twitter Pic democras Twitter Pic LILLA_12 Twitter Pic ChiaraMe Twitter Pic nikoleka Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Tanku shtyp protestuesit (video)

Turqi - Incizime të shumta nga nata kur u tentua grusht shteti në Turqi janë publikuar në rrjetet shoqërore, ndërsa...

Close