|E enjte, Qershor 29, 2017

Rama: Në rafinerinë e Ballshit kusht pagesa dhe sigurimi i punëtorëve 

Tre ditë më parë Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga Ministri i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri, inspektoi rafinerinë e përpunimit të thellë të naftës në Ballsh, pas kalimit të saj në administrim të ri. Riaktivizimi i saj përvec pozitivitetin për ekonominë vendase, është dhe rifitim pune për naftëtarët.

Gjiknuri: Kjo rafineri ka një histori të dhimbashme, një privatizim të dështuar një faliment i një kompanie private dhe lënia jashtë çdo lloj interesi, jashtë çdo lloj vëmendje të të gjithë njerëzve të cilët e kishin lidhur fatin me këtë rafineri.

Rama: Kur ne kemi negociuar me këta investitorë, që dolën më të vendosurit dhe më seriozët për ta çuar këtë punë përpara, sepse kemi pasur gjithfarëlloj takimesh, gjithfarëlloj përpjekjesh, kushti ka qënë që ditën e parë, gjithë këtyre njerëzve siç ia premtova ju në takim, i duhen paguar rroga e prapambetur dhe duhen siguruar.

Naftëtarët, shumë nga të cilët me vite eksperiencë mbi supe pohuan se pas rivënies në punë, uzina ka rinisur prodhimin e eurodieselit të standardit europian, benzinë super dhe derivate të tjera.

E shtrirë në 104 hektarë, rafineria e Ballshit, gjeneron edhe avull në sasi të tilla që mund të furnizojë, sipas administruesve të saj, të gjithë serrat e Mallakastrës.

rafineria-e-naftes

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Bashkia – KUJDES nga temperaturat e larta, rrezik zjarri https://t.co/RFNvr9n7Fs https://t.co/55yzDd1Koc
11,392 people follow ALB365
Twitter Pic johnramp Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Apolonia – Lushnja, ndeshje pa fitues.

Lushnje - Në orën 18:00 të mbrëmjes së djeshme është luajtur në stadiumin “Roza Haxhiu” takimi miqësor midis Lushnjës dhe...

Close