|E premte, Janar 19, 2018

Rama – Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni 

Këtë të enjte është marrë një vendim historik në Maqedoninë fqinje, gjuha shqipe më në fund është kthyer në një realitet të prekshëm pas votimit në parlament të projektligjit që bën shqipen gjuhë zyrtare.

Në lidhje me këtë çështje ka reaguar dhe kryeministri Edi Rama, i cili ka shkruar në rrjetin social se votimi i sotëm ishte një arritje historike për shqiptarët dhe demokracinë e Maqedonisë.


Me 69 vota pro dhe asnjë kundër apo abstenim, shqipja tashmë është gjuhë zyrtare e Maqedonisë.

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Në vende të ndryshme hanë mëngjese të ndryshme

Mëngjesi është ushqimi më i...

Close