|E enjte, Janar 19, 2017
  • NA NDIQ NË

BE reagon për mbylljen e emisionit “Publicus”: Censura ndalon integrimin e Shqipërisë 

Mbyllja e emisionit investigativ emisionit “Publicus” nga ndërhyja e kryebashkiakut Erion Veliaj është bërë çështje edhe në Bashkimin Europian.

Maja Kocijancic, zëdhënësja e përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Europian ka reaguar në lidhje me censurën e medias në vendin tonë, ndërsa theksoi se liria e shprehjes është thelbësore.

Teksa u pyet për ndalimin e emisionit investigativ “Publicus”, Kocijancic tha se censura e medias ndalon integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Kocijancic tha se BE po ndjek nga afër zhvillimet në Shqipëri.

“Liria e shprehjes dhe e medias janë themelore për Bashkimit Evropian. Liria e medias, kyçe për procesin e zgjerimit. Po ndjekim zhvillimet në rajon dhe në Shqipëri. Censura do analizohet në raportin e përvitshëm”, theksoi Kocijancic.

Add a Comment

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Xhaka flet për fitoren dhe shiritin e kapitenit

Granit Xhaka ndjehet krenar që ka qenë kapiten i Zvicrës në ndeshjen kundër Andorrës Mesfushori Granit Xhaka është i lumtur me fitoren e tretë dhe është krenar me shiritin e...

Close