|E enjte, Prill 27, 2017

Reformat e Rilindjes 

 Nga FLAMUR ÇEPELE – Kjo zonjè e veshur herè rozè e herè mavi,

me parfumin e saj ka joshur pleq e tè rinjè.
Sharmi i saj rilind’ tè vdekurit nè shèndetsi;
me elekroshokun e reformès nè energji.
Spitalet bien aromè ndryshku dhe vdekje,
barku i shèndetsisè i çarè me qindra qepje.
Rilindjes sè energjisè i kishin vjedhur lekèt,
popullit hajdut hajde t’i heqim edhe brekèt!
Zonja rilindje nè trajtè jorgani tè zi na mbulon,
shtylla e tela varen si bolet e tè madhit tonè.
Jam i gèzuar nga re- forma e bukur nè arsim,
edukues pa shkollè si gargujtè nè klasa rrinè.
Rilindja urbane ka ngjyer penelin e buzèkuqeve,
duke fshirè histori e hedhur familje buzè udhève.
Nga dinosaurèt e betonit tè pastroj detin, pis,
dhe Gjanica t’i ngjaj brigjeve tè Senès nè Paris.
Me re-format e ushtarève tè partisè jemi nè rregull,
ç’do ditè ngrehinès ardhmèri i heqim nga njè tjegull.
Ju do thoni, jepi kohè rilindjes èshtè ende shpejt,
por rilindja sillet e pèrdalè, e ka marr jetèn lehtè
Kjo zonjè bironjè, lyer e pèrlyer nè rozè e mavi;
njè nènè e mirè nè tre vite do lindète katèr fèmijè.
por ajo, si mali i legjendès deri sot ka pjellè njè mi…

,

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Studimi/ Ekspertët – Jo HEC-e mbi Vjosē https://t.co/XEo2h4UHEt https://t.co/5vBJi0WkCJ
11,380 people follow ALB365
Twitter Pic Thrashie Twitter Pic angie201 Twitter Pic mcskinni Twitter Pic Lorensom Twitter Pic numba1_c Twitter Pic oliannka Twitter Pic woolies0 Twitter Pic gudnylar Twitter Pic berniesp Twitter Pic B_Happy_ Twitter Pic tijana92 Twitter Pic Shyma42 Twitter Pic AndrijaF Twitter Pic frog146 Twitter Pic suparuak Twitter Pic xodlvm13 Twitter Pic Shawncha Twitter Pic adrianol Twitter Pic karineso Twitter Pic soldier_
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
2016 dhe ndodhitë qesharake në futboll (video)

Viti 2016 ka qenë vit i jashtëzakonshëm për futbollin në përgjithësi Ngjarje shumë qesharake kanë ndodhur në vitin 2016 të...

Close