|E premte, Qershor 23, 2017

Reformat e Rilindjes 

 Nga FLAMUR ÇEPELE – Kjo zonjè e veshur herè rozè e herè mavi,

me parfumin e saj ka joshur pleq e tè rinjè.
Sharmi i saj rilind’ tè vdekurit nè shèndetsi;
me elekroshokun e reformès nè energji.
Spitalet bien aromè ndryshku dhe vdekje,
barku i shèndetsisè i çarè me qindra qepje.
Rilindjes sè energjisè i kishin vjedhur lekèt,
popullit hajdut hajde t’i heqim edhe brekèt!
Zonja rilindje nè trajtè jorgani tè zi na mbulon,
shtylla e tela varen si bolet e tè madhit tonè.
Jam i gèzuar nga re- forma e bukur nè arsim,
edukues pa shkollè si gargujtè nè klasa rrinè.
Rilindja urbane ka ngjyer penelin e buzèkuqeve,
duke fshirè histori e hedhur familje buzè udhève.
Nga dinosaurèt e betonit tè pastroj detin, pis,
dhe Gjanica t’i ngjaj brigjeve tè Senès nè Paris.
Me re-format e ushtarève tè partisè jemi nè rregull,
ç’do ditè ngrehinès ardhmèri i heqim nga njè tjegull.
Ju do thoni, jepi kohè rilindjes èshtè ende shpejt,
por rilindja sillet e pèrdalè, e ka marr jetèn lehtè
Kjo zonjè bironjè, lyer e pèrlyer nè rozè e mavi;
njè nènè e mirè nè tre vite do lindète katèr fèmijè.
por ajo, si mali i legjendès deri sot ka pjellè njè mi…

,

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Sondazhi në Fier, PD merr rezultatin befasues, Gramoz Ruçi mbetet jashtë parlamentit https://t.co/RRS7FDI2Kd
11,396 people follow ALB365
Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Vetplagoset me çifte 88 vjeçari

Fier - Më datën 09.01.2017, në lagjen “Liri Gero” Fier, në banesën e tij, shtetasi N.Gj, 88 vjeç, është vetëplagosur...

Close