|E enjte, Qershor 22, 2017

Riaktivizohet vullkani, panik tek banoret. 

00vullkani   Maqedoni – Tymi vullkanik, i cili sipas ekspertëve filloi të lëshohej mbrëmë në fshatit Kosel të Ohrit, ka shqetësuar banorët atje. Edhe pse vullkani nuk është aktiv, banorët e zonës i ka zënë paniku.

Këta të fundit e lidhin këtë dukuri me reshjet e mëdha të shiut që kanë rënë ditët e fundit, si edhe me lëkundjet sizmike që janë ndjerë në zonë. Siç raporton agjencia e lajmeve Zhurnal “nga Shërbimi i Zjarrfikësve në Ohër komentohet se vend për panik nuk ka dhe se dukuritë e fundit janë si reagim ndaj ndryshimeve klimatike”.

Ekspertët thonë se nga vrimat lirohen gazra të dyoksid karbonit dhe sulfurit hidrik dhe këto janë shenja të shuarjes së aktivitetit të dikurshëm vullkanik. Për shkak të këtyre dukurive specifike, në vitet 70-ta Komuna e Ohrit, kësaj zonë i ka dhënë statusin e rezervatit të rrallë natyror.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Qarku Fier gati të shkojë në votim https://t.co/RwuFVYKxIg via @wwwalb365com
11,397 people follow ALB365
Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic McBrideM Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ruan sahatin me “kallash” pasi OSSHE i mbifaturoi 2.3 milion lekë

Elbasan - Rast i paprecedent me faturimin e energjisë elektrike. Më shumë se 2.3 milion lekë është shuma e faturës...

Close