|E martë, Mars 28, 2017

Rriten exportet e prodhimeve bujqësore 

Fier – Rriten eksportet e produkteve bujqesore Fier që nga janari i këtij viti. Rreth 60% e eksporteve është arritur vetëm për 3 mujorin Qershor, Korrik, Gusht. Sasia në total e eksporteve për këtë 8 mujor shkon ne 64,7 mijë ton fruta dhe perime ose 116% më shumë sa i gjithë eksporti i vitit të kaluar.

Drejtuesi i shërbimit këshillimor në drejtorinë rajonale të buqësisë në Fier Muhamet Baboci është shprehur se në produktet që ekportohen peshën më të madhe e përbëjnë eksporti në domate, kastravec si dhe luleshtrydhe. Vendet eksportuese janë vendet e rajonit ndërsa është zgjeruar këtë vit harta e vendeve eksportuese për produktet bujqësore të qarkut Fier në 21 vende ku 15 janë vende të Bashkimit Europian si Italia, Austria, Gjermania, Holanda, Suedia, Belgjika, Franca, Danimarka deri në Norvegji

Por rritja e eksporteve shpjegohet me rritjen e prodhimit për arsye të rritjes së sipërfaqes me sera në rrethin Fier . Këtë vit siperfaqja në sera në rrethin Fier shkonë në 136 hektarë .

 

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Diabetikët tashmë me terapi të re https://t.co/dRj75EAoGQ https://t.co/kyxUz09TLC
4,407 people follow ALB365
Twitter Pic StolzNet Twitter Pic Ledina47 Twitter Pic ddsahara Twitter Pic vanigjuz Twitter Pic uuque Twitter Pic MarioRol Twitter Pic lindseys Twitter Pic joel6220 Twitter Pic AzzaStep Twitter Pic metin_no Twitter Pic kul12113 Twitter Pic javivis1 Twitter Pic 1Ambu Twitter Pic 5pt Twitter Pic RodheimT Twitter Pic RatliffT Twitter Pic laxkatz1 Twitter Pic MertYavu Twitter Pic RolandoJ Twitter Pic BeduBill
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Helikopteri drogës, piloti shqiptar vdes në tokën spanjolle .

Sokol Feka, majori shqiptar nga Kuçova, është transportuesi i drogës, nga Maroku drejt Spanjës, por është rrëzuar me helikopterin që...

Close