|E enjte, Shkurt 23, 2017

Rritet çmimi i naftës 

Qytetarët shqiptarë janë të detyruar që të shpenzojnë më shumë para për blerjen e karburantit i cili ka pësuar një rritje me 5 lekë.

Nga një vëzhgim i bërë në kryeqytet konstatohet se një litër naftë shitet me 167 -168 lekë nga 162 që shitej disa ditë më parë.

Shoqata e hidrokarbureve argumenton se impaktin më të madh e ka dhënë taksa e riliçensimit të pikave të karburanteve e cila parashikon një tarifë prej 5 milionë lekësh në Tiranë dhe 2 milion lekë në qytete të tjera.

Aktualisht ky vendim i qeverisë është ankimuar në Gjyaktën kushtetuese dhe është në fazën e shqyrtimit përfundimtar. Ndikim në rrijten e çmimit të karburanteve ka dhënë edhe çmimi i arit të zi në bursë i cili ka pësuar një ritje me rreth 60 dollarë për ton.

Po ashtu edhe forcimi i dollarit kundrejt monedhës europiane ka dhënë efekt në shtrenjtimin e karburanteve.

Shoqata e hidrokarbureve paralajmëron se gjatë nëntorit mund të ketë një tjetër rritje të çmimit të karburanteve nëse në mbledhjen e OPEK vendoset të ulet sasia e prodhimit të naftës. Ekspertët e tregut të karburanteve vlerësojnë se vetëm rritja e prodhimit vendas do të sjellë ulje të ndjeshme të çmimit.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Vdes 52 vjeçari, e godet freza duke punuar tokën https://t.co/o0vPH1r2ef https://t.co/Ium6VJYj6D
507 people follow ALB365
Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ja lojtarët më seksi të Euro 2016 (fotot)

Për vajzat, Euro 2016 ia vlen të shikohet jo vetëm për shkak të futbollit, por edhe për shkak të disa...

Close