|E enjte, Mars 30, 2017

Rusia krijon “rrezen e vdekjes”, shkatërron dronat 1 km larg 

Rusi – Zyrtarët rusë kanë zbuluar një “armë me rreze” që mund të çaktivizojë dronët.

Mostra e parë e armës është zbuluar në ekspozitën sekrete të Ministrisë ruse të Mbrojtjes.

“Rrezja e vdekjes” do të përdoret për të shënjestruar dronët armike duke i bërë ato të humbin kontrollin.

E projektuar për t’iu përshtatur sistemit raketor BUK, kjo armë është dizajnuar nga Korporata  e Prodhimit të Armëve në Rusi (UIC)

“Të tilla modele kanë zhvilluar dhe provuar efektivitetin e tyre,” tha një zëdhënës i UIC. “Kjo është një lloj i ri arme që nuk ka të njëjtë në asnjë vend të botës, është e njohur si arma me enegji të drejtuar, dhe me kalimin e kohës do të prodhohen edhe të tjerë”.

The first sample of a new weapon has been revealed following a secretive Russian Defense Ministry exhibition. The 'death ray' will be used to target enemy drones and apparently deactivates the radios of UAVs and warheads, causing them to lose control

The weapon will be used on missile systems on the ground, to target unmanned planes in the air. By directing high-frequency microwaves towards a target, it is theoretically possibly to destroy unprotected electronics

Designed for the surface-to-air BUK missile system, the gun was developed by Russia’s United Instrument Manufacturing Corporation (UIMC)

Military political analyst Alexander Perendzhiyev said the new weapon is particularly effective against systems with microelectronic elements. The gun uses a 'reflector antenna' to focus the microwaves created by a generator

Soldiers operate the Krasukha 4 ground-based electronic warfare system. Weapons of this kind focus on emitting highly focused energy to a target in order to damage it. Aside from microwaves, this can also include radio waves, lasers and even sound wavesA Krasukha, a Russian electronic warfare system, is pictured. It is believed the death ray is mounted on this type of vehicle

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: KING DOKTORI https://t.co/1RG6Ho8Szu https://t.co/IrR5zb2IVs
3,868 people follow ALB365
Twitter Pic Jnk4qFXq Twitter Pic drmannyl Twitter Pic StolzNet Twitter Pic Ledina47 Twitter Pic ddsahara Twitter Pic vanigjuz Twitter Pic uuque Twitter Pic MarioRol Twitter Pic joel6220 Twitter Pic AzzaStep Twitter Pic metin_no Twitter Pic kul12113 Twitter Pic javivis1 Twitter Pic 5pt Twitter Pic RodheimT Twitter Pic RatliffT Twitter Pic laxkatz1 Twitter Pic MertYavu Twitter Pic RolandoJ Twitter Pic BeduBill
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Blushi – ARMO ti kthehet publikut

Tiranë - Rilindja që takson më shumë punën dhe trurin se dhjamin e ka braktisur njërën nga pronat me të...

Close