|E premte, Maj 26, 2017

Rusia po përgatitet për një luftë të madhe 

Qeveria ruse ka investuar për ndërtimin e bunkerëve top-sekret veçanërisht në Moskë. Vendimi është marrë nga Presidenti rus Vladimir Putin, i cili ka investuar në shumë struktura përreth kryeqytetit në rast të ndonjë lufte me Perëndimin.

Raportet e muajit të kaluar bëjnë me dije se Rusia ka filluar ndërtimin e dhjetëra bunkerëve nëntokësorë në të gjithë vendin disa vite më parë, sipas zyrtarëve amerikanë.

“Rusia pobëhet gati për një luftë të madhe, në të cilat mund të marrë përsipër edhe përdorimin e armëve bërthamore”, tha një ish-zyrtar i politikës bërthamore në Pentagon, Mark Schneider, për Washington Free Beacon.

Mediat ruse thonë se bunkerët nëntokësor janë duke u ndërtuar rreth Moskës, si pjesë e një strategjie të re të sigurisë kombëtare.

Rusia ka ndërtuar edhe një bunker në shkallë të gjerë pranë malit Yamantau në Urale.

Marrëdhëniet mes Perëndimit dhe Rusisë janë përkeqësuar vitet e fundit që nga aneksimi i Krimesë dhe konfliktit të vazhdueshëm në Siri. Tensionet janë ngritur edhe me stërvitjet e NATO-s në shtetet baltike në Evropën Lindore.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: PR qefmbetje me PD, regjistrohet më vete https://t.co/EV7YFWZ9Pb https://t.co/B4bs51JXkm
11,303 people follow ALB365
Twitter Pic judyrobi Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u Twitter Pic brando_9 Twitter Pic Compa_Ab Twitter Pic BigbangP Twitter Pic jacobnie
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Presidenti Nishani dekreton ndryshimet kushtetuese

Presidenti Nishani dekreton ndryshimet kushtetuese që i hapin rrugën reformës në drejtësi. Ndryshimet kushtetuese hyjnë në fuqi 15 ditë pas botimit...

Close