|E hënë, Korrik 24, 2017

Sa e lehte te manipulosh boterorin. 

untitled    Pas denoncimit të shefit të sigurisë së Fifa-s, Mutschke, i cili bëri të ditur se Botërori gjendet nën rrezikun e basteve, të tjera detaje kanë dalë në skenë lidhur me rrezikun për manipulimin e ndeshjeve të eventit më të rëndësishëm futbollistik në botë.

E përditshmja amerikane, New York Times ka botuar këtë të dielë fakte të reja që vërtetojnë fjalët e Mutschkes, duke nxjerrë në skenë emrin e një gjyqtari afrikano-jugor të quajtur Ibrahim Chaibou dhe mundësinë e korruptimit të xhaketave të zeza gjatë kompeticionit.

Në vitin 2010, Chabou gjykoi një ndeshje miqësore mes Afrikës së Jugut dhe Guatemalës, e cila pati jo pak vendime të dyshimta.

Pak ditë pas takimit ai depozitoi në llogarinë e tij bankare shumën e 100 mijë dollarëve, të gjitha në prerje 100 dollarëshe.

Depozitimi i gjyqtarit ishte kaq i madh saqë drejtoi i bankës i dhuroi atij dhe një monedhë të veçantë me imazhin e Nelson Mandelës.

Sigurisht që korruptimi i Chaibou nuk ka lidhje në mënyrë të drejtpërdrejtë me Botërorin brazilian, por nëpërmjet këtij artikulli, e përditshmja amerikane kërkon të tregojë sesa thjesht mund të trukohen takimet, qoftë dhe ato miqësore.

Gjithsesi hijet e trukimeve qëndrojnë mbi Botëror dhe askush, përfshi dhe Fifa-n nuk mund të japë garanci se sfidat e kompeticionit nuk do të trukohen .

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Sali Berisha shpartallon grupin anti-Basha. https://t.co/R9r2HMsCIB https://t.co/JPBARzCxsh
11,311 people follow ALB365
Twitter Pic OwenFxtr Twitter Pic Zqyew Twitter Pic MilyarTa Twitter Pic emel_sal Twitter Pic Danchfil Twitter Pic Hanadi80 Twitter Pic Bougainv Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ekspertja gjermane: Spiunët në Shqipëri janë në pushtet

Ekspertja e politikës gjermane dhe ish-zëvendëspresidente e Bundestagut gjerman, Petra Blass-Rafajlovski thotë se, në Shqipëri procesi i hapjes së dosjeve...

Close