|E diel, Janar 22, 2017

Sajmir Tahiri prish hetimet e trfikut drogës 

Një rast i paprecedent ka ndodhur këtë të enjte gjatë hetimeve për rrëzimin e avionit të vogël tip “Piper” në Ishëm të Durrësit. Ndërkohë që prokurorët po punonin intensivisht për të zbardhur të gjithë skemën e funkisonimit të këtij trafiku, puna e tyre “është hedhur në erë” nga vetë ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, shkruan lapsi.al

Ndërsa prokurorët u komunikonin vazhdimisht të gjithë gazetarëve të interesuar se piloti italian Guido Andrea Guidi po i qëndronte versionit të parë, duke mos dashur kështu të nxirrnin sekrete hetimore, u përhap lajmi se ai kishte nisur të bashkëpunonte dhe të tregonte lidhjet e tij në Itali dhe Shqipëri.

Kjo për prokurorët është një sinjal që u shkon direkt bashkëpunëtorëve të tij dhe u jep mundësi t’i fshihen drejtësisë. Lajmi se piloti kishte pranuar se do të ngarkonte 200 kg kanabis u dha fillimisht nga gazetari Artan Hoxha në studion e emisionit Opinion.

Ai deklaroi se piloti më në fund ishte “dorëzuar” dhe u kishte treguar prokurorëve të vërtetën: nuk kishte përfunduar gabimisht në Shqipëri, por kishte ardhur për të parë vendin, për të bërë provën për t’u ulur në pistën e hapur buzë grykëderdhjes së lumit Ishëm dhe do të kthehej pas 2 muajsh për të marrë ngarkesën e parë. Burime të lapsi.al thanë se këtë informacion gazetarit Hoxha ia ka dhënë me sms vetë Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri.

Dhe Hoxha nuk ka qenë gazetari i vetëm që i është shpërndarë kjo sms. Ky fakt, për prokurorët përbën nxjerrje të sekretit hetimor. Një burim tha për Lapsi.al se prokuroria ka patur dyshime se informacioni është dekonspiruar nga policia. Për këtë motiv policia është shmangur nga shoqërimi i gazetarit Hoxha.

Në dyert e studios së Opinion janë shfaqur vetëm oficerë të Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Ata kanë patur frikë se nëse do të kërkonin shoqërimin e Hoxhës nga policia, gazetari mund të zhdukte gjurmët e informacionit, duke hequr telefonin. Hetimi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda pritet të hedhë dritë mbi të vërtetën.

Nëse dërgimi i sms -së nga ministri Tahiri do të provohet, atëherë ai mund të vihet në përgjegjësi penale. Nxjerrja e sekretit hetimor nga ministri i Brendshëm përbën një akt të rëndë. Me dekonspirimin e hetimit ai u ka ardhur në ndihmë të gjithë bashkëpunëtorëve të pilotit italian, por gjithashtu ka shtuar dyshimet se, ashtu sic thotë opozita, kupola drejtuese e ministrisë dhe policisë është e përfshirë në trafikun e drogës.

Por vec përgjegjësisë penale, Saimir Tahiri duhet të japë përgjigje edhe për publikun: kujt i shërben dekonspirimi i hetimeve? Përse duhet një ministër i Brendshëm t’u japë informacion përmes mediave trafikantëve të drogës, emrat e të cilëve po nxirrte piloti italian?

Cili është qëllimi i nxjerrjes së këtij informacioni? Për dekonspirim të operacioneve, si ai i marrëzisë së lojërave të fatit, me urdhër të vetë ministrit janë shkarkuar menjëherë nga detyra punonjës të policisë. Po në këtë rast, a do të duhet që të shkarkohet ministri i Brendshëm?

alb365/lapsi.al

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Policia kufitare kap skaf 8 m të gjat me 2 italianë https://t.co/fzO4nfhDjr https://t.co/6XwK8GWdAo
501 people follow ALB365
Twitter Pic dessie_m Twitter Pic kencaill Twitter Pic davejone Twitter Pic kathryn_ Twitter Pic MJohnson Twitter Pic VirtuaIM Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kledi_g Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom Twitter Pic MurrayNe Twitter Pic UomoSupe Twitter Pic ardit_gj Twitter Pic misini_b Twitter Pic koinosap Twitter Pic Sokol905 Twitter Pic idamyrta Twitter Pic Hoxhalli Twitter Pic PetritCe
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Protothema – Miku i Edi Ramës do të ndërtojë resort turistik në Himarë (fotot)

Gazeta e njohur greke “Protothema” ka publikuar një artikull, kur ndërsa bën të ditur se në Himarë do ndërtohet një resort i madh turistik nga një miku i kryeministrit Edi...

Close