|Saturday, October 22, 2016
  • NA NDIQ NË

Sekuestrohet 1.2 ton ekstazi vlera afro 145 mln dollarë 

droga-2

Policia federale australiane ka sekuestruar mbi 1.2 ton MDNA, kimikati kryesor për krijimin e pilulave të ekstazës.

Droga u zbulua nga strukturat e policisë në veri të Sidneit, ndërsa në pranga përfunduan dy shtetas polak.

Ky është konfiskimi më i madh në Australi këtë viti, ndërsa lënda ishte dërguar nëpërmjet fshehjes në tubat e aluminit të importuar nga Republika Çeke. Ngarkesa barazohet me më shumë se 4.1 milionë tableta ekstazi, me një vlerë të llogaritur prej rruge A 145 milionë $ australianë (109.950.000 $a amerikan).

“Jo vetëm që është konfiskimi më i madh i drogës që ne kemi parë në vitin 2016, por është i katërti më i madh i MDMA-së në historinë e Australisë,” tha Zëvendës Komisari i Operacioneve, Justine Saunders.

Dy burra polakë, të moshës 28 dhe 29, u arrestuan të premten, të akuzuar për vepra të rënda të importimit të drogës.

Ata mund të përballet me burgim të përjetshëm, nëse shpallen fajtor.

Hetimet nga policia dhe doganat e Australisë po vazhdojnë dhe arrestime të tjera janë parashikuar, tha Saunders.

alb365/oranews

Add a Comment

%d bloggers like this: