|E enjte, Qershor 29, 2017

Serbi, varri me i madh masiv, dyshohet te jene shqiptare. 

zx620y348_898309-1386602096   France – Puna për gjetjen e eshtrave të të zhdukurve gjatë luftës së Kosovës kanë nisur në muajin prill në Serbinë jugperëndimore. Deri më tani janë gjetur 21 trupa të të zhdukurve shqiptare. Vetëm 17 trupa u gjetën ditën e djeshme. Sipas të përditshmes franceze “Le Monde”, janë duke u bërë dhe testet e ADN-së për 4 mbetje skeletore.

Ka shumë gjasa që kjo varrezë masive të përmbajë mbi 250 viktima shqiptarë të Kosovës. Zhvarrosja filloi në fund të prillit, pas shkatërrimit të një ndërtese që është ndërtuar pas luftës, ky dyshohet se është dhe varri masiv, i cili u zbulua në maj të viti 2010.

Sipas “Le Monde” nëse kjo varrezë masive do të dëshmohet, do të ishte një nga ato më të mëdhatë të zbuluara ndonjëherë në Serbi pas Batajnicë afër Beogradit, ku u zbuluan më shumë se 700 trupat shqiptar, në vitin 2001.

“Le Monde” shton më tej se Prokurori serb për krimet e luftës, Vladimir Vukçeviç, kishte shpjeguar se trupat ishin varrosur fillimisht në tre vende të ndryshme në territorin e Kosovës, para se të zhvarroseshin sërish dhe transportoheshin në Rudnicë, për t’i fshehur këto krime. Një ish zëvendës ministër i Brendshëm serb, Vlastimir Gjorgjeviç, i dënuar nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish Jugosllavinë (ICTY) me 18 vjet burg për krime të luftës në Kosovë, besohet të ketë urdhëruar transferimin e kufomave.

Në përgjithësi, më shumë 800 trupa të shqiptarëve të Kosovës u zhvarrosën nga tre varrezat masive në Serbi në vitin 2001. Lufta në Kosovë shkaktoi rreth 13.000 viktima, shumica e shqiptarëve të Kosovës. Më shumë se 1,700 njerëz janë të zhdukur, viktimat janë kryesisht shqiptare, ka shkruar në fund “Le Monde”, citon preshevajone.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Bashkia – KUJDES nga temperaturat e larta, rrezik zjarri https://t.co/RFNvr9n7Fs https://t.co/55yzDd1Koc
11,392 people follow ALB365
Twitter Pic johnramp Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
rovena-stefa
Cicat e Rovenës ,mbuluar me lesh (foto)

Rovena Stefa nuk di të ndalet. Këtë herë këngëtarja ka realizuar  një set me foto në të cilat ajo shfaqet...

Close