|E hënë, Shkurt 27, 2017

Serbia po plaket, 600 mijë banorë më pak 

Serbia ka trend negativ të rritjes së popullsisë që nga viti 1992. Që atëherë, ajo ka humbur 600 mijë banorë,

„Çdo vit Serbia humb nga një komunë me 35 mijë banorë”, citon gazeta e Beogradit “Politika” të ketë thënë udhëheqësja e Seksionit të Demografisë në Statistikat e Serbisë, Gordana Bjelobrk,  transmeton Koha.net.

„Nëse vendos të lindë, mesatarja e lindjes te një grua është 1,4, e duhet të jetë 2,1, për t’u siguruar ripërtëritja e thjeshtë e popullsisë, që të jemi aq sa kam i qenë”, ka thënë ajo.

Zyrtarja serbe për demografi ka shtuar se edhe mosha mesatare në Serbi është gjithnjë e më e plakur. Pas tri vjetësh, ka thënë ajo, mosha mesatar e qytetarit në Serbi do të jetë 46 vjet.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Arrestohen 2 grekë me hashash made in Albania https://t.co/cYNK0rsSCq https://t.co/rjHqRGfzgf
511 people follow ALB365
Twitter Pic rogerham Twitter Pic paparo_l Twitter Pic LILLA_12 Twitter Pic ChiaraMe Twitter Pic nikoleka Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
PD: Ja kush emëron policët e burgjeve, kryeson Xhafaj, ndiqet nga Majko

Tiranë - Partia Demokratike akuzoi sot kryeministrin Rama për punësime nepotike në administratën shtetërore. Kreu i Departamentit të Rendit dhe...

Close