|E shtunë, Nëntor 18, 2017

Sharqiri ndihmonë në uljen e tensionit të gjakut 

Shtypja e lartë e gjakut apo hipertensioni, është fenomen i rrezikshëm i cili mund të shpie deri te sulmet e zemrës apo trurit.

 Një studim i vitit 2014 nga Universiteti Shtetëror i Floridas ka sugjeruar se shalqiri – apo të paktën ekstrakti i vlerave ushqyese të shalqirit – është armë e fortë kundër shtypjes së gjakut, e veçanërisht te personat mbipeshë.

Këtë konstatim e kanë mbështetur edhe disa zbulime të vitit 2010.

Hulumtimet sugjerojnë se ky ushqim funksional ka efekt vasodilator, dhe ky mund ta parandalojë para-hipertensionin të kalojë në hipertension.

Përveç shalqirit, ushqime tjera të cilat e parandalojnë shtypjen e lartë të gjakut janë bananet, avokadotë, boronicat, etj.

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Pranga 43 vjeçarit, mbante hashash në banesë

Mallakastër - Goditet nje tjeter rast i kultivimit te bimeve narkotike. Arrestohet ne flagrance autori. Sekuestrohen 300 gram material bimor i...

Close