|E diel, Janar 22, 2017

Shëndet i mirë për trurin e kujtesën, përdorni shampanjën 

Rreth 7 për qind e britanikëve pinë shampanjë çdo dy javë dhe kjo shifër së shpejti do të rritet.

Kjo sepse një hulumtim i ri tregon se shampanja ka efekte të mahnitshme në trurin e njeriut, transmeton Telegrafi.

Nëse dyshoni se do të shënoni pak pikë në një test të kujtesës afatshkurtër, atëherë mos u dëshpëroni. Shkencëtarët e Universitetit Reading kanë zbuluar se sasitë e vogla të alkoolit e përmirësojnë funksionin e trurit dhe të memories apo kujtesës.

Për këtë, shampanja është fituese, pasi që na furnizon me përbërës të cilët kanë ndikim pozitiv në kujtesën hapësinore, që do të thotë se, ndryshe nga efektet e birrës, do ta gjeni rrugën për në shtëpi.

Një studim tjetër i fundit nga Journal of Neuroscience ka zbuluar se alkooli i ndihmon disa zona të trurit të mësojnë dhe të mbajnë mend më shumë. Megjithatë, për t’i gëzuar efektet e mahnitshme të alkoolit, është mirë të mos pini shpesh, por të pini mençur.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Policia kufitare kap skaf 8 m të gjat me 2 italianë https://t.co/fzO4nfhDjr https://t.co/6XwK8GWdAo
501 people follow ALB365
Twitter Pic dessie_m Twitter Pic kencaill Twitter Pic davejone Twitter Pic kathryn_ Twitter Pic MJohnson Twitter Pic VirtuaIM Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kledi_g Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom Twitter Pic MurrayNe Twitter Pic UomoSupe Twitter Pic ardit_gj Twitter Pic misini_b Twitter Pic koinosap Twitter Pic Sokol905 Twitter Pic idamyrta Twitter Pic Hoxhalli Twitter Pic PetritCe
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Rrahmani – S’ia kemi frikën as danimarkës dhe as Portugalisë

Amir Rrahmani është i bindur se kombëtarja kuqezi do të nxjerr rezultate pozitive në ndeshjet ndaj Danimarkës dhe Portugalisë. Të premten zhvillohet ndeshja në mes të Shqipërisë dhe Danimarkës e...

Close