|E shtunë, Prill 29, 2017

Shkenca – Ja pse duhet të hani mëngjes 

Është mit që mëngjesi i bollshëm apo shumë i pasur zvogëlon futjen e kalorive gjatë pjesës tjetër të ditës, pohojnë shkencëtarët në Gjermani, rezultatet e hulumtimit të të cilëve janë publikuar në periodikun “Nutrition Journal”.

Në hulumtim është pohuar që njerëzit prapëseprapë hanë sasi të njëjtë të ushqimit për drekë dhe darkë.

Hulumtuesit nga Universiteti në Munchen kanë përcjellë shprehitë e gati 400 njerëzve. Pjesëmarrësit e hulumtimit kanë shkruar ditar në të cilin kanë përmendur çka hanë, kur edhe sa i rëndë (me kalori) është ushqimi që e hanë, transmeton koha.net.

Disa prej tyre kanë ngrënë mëngjes të bollshëm, disa më pak, ndërsa grupi i tretë ka kapërcyer fare mëngjesin.
Ata të cilët kanë ngrënë shumë në mëngjes, një mesatare prej 400 kalorive më shumë nga ata me shujtë më të vogël, gjatë ditës kanë konsumuar 400 kalori shtesë.transmeton koha.net

“Hulumtimi ka treguar që njerëzit njëjtë hanë për drekë dhe darkë, pavarësisht asaj se si kanë ngrënë mëngjes”, ka thënë shkencëtari Volker Schusdziarra.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Lista e PDIU në 12 qarqe https://t.co/EewK9td4nu https://t.co/G3phtgVea4
11,488 people follow ALB365
Twitter Pic Joseph_I Twitter Pic ana_rdz9 Twitter Pic namethat Twitter Pic misslege Twitter Pic felrncs Twitter Pic Chriscur Twitter Pic Dodis09 Twitter Pic alexfull Twitter Pic daredevi Twitter Pic sammy42r Twitter Pic Princeto Twitter Pic Carinibi Twitter Pic YuukiRus Twitter Pic jsnugs50 Twitter Pic markin_m Twitter Pic edbiocel Twitter Pic Alex_Bub Twitter Pic natali3b Twitter Pic tburt559 Twitter Pic ollita03
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Djem – Kujdes kur prorzoni një vajzë, mos vjen e ju rreh me ‘shoqërinë’ (video)

Elbasan - Një sherr mes adoleshentëve ka ndodhur në qytetin e Elbasanit. Siç duket në video, tre vajza dhe dy...

Close