|E enjte, Qershor 22, 2017

Shkencetaret, ja cili eshte efekti i merzitjes ne tru. 

Neuronet në tru     Deri më tani shkenca nuk ka arritur të shpjegojë me saktësi se për çfarë shërben mërzitja dhe veprimet e mërzitshme. Mes teorive të shumta mbi mërzitjen, vjen një e re, e cila thotë se mërzitjet ftohin trurin.

Shkencëtarët, duke iu treguar një grupi njerëzish, fotot e disa personave të tjerë që janë të mërzitur, vunë re se ata preken më shumë nga kjo gjendje gjatë stinës së verës, sesa në dimër.

Në këto studime të bëra, e vetmja që ka arritur të tregojë se ekziston një lidhje me mërzitjen, ka qenë temperatura. Kështu, kërkuesit kanë hedhur hipotezën se mërzitjet kanë efektin e ftohjes së trurit, përmes frymëmarrjes dhe pozicionimit të gojës e kokës.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Qarku Fier gati të shkojë në votim https://t.co/RwuFVYKxIg via @wwwalb365com
11,397 people follow ALB365
Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic McBrideM Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
5 vendet ku dominojnë milionerët

Katër shtete në botë zotërojnë rreth 60% të pasurive sa i përket individëve (HNWI). Të dhënat Raportit Botërore të Pasurisë...

Close