|E premte, Maj 26, 2017

Shkolla nis me protestë  në Kallm të Vogël 

Fier – 300 nxënës të shkollës nëntë vjecare “ Europa”  në fshatin kallm të vogël dhe prindër të tyre  ditën e parë të shkollës e kanë nisur me një protestë duke bojkotuar mësimin. Kjo për shkak se as viteve 1992 e deri më sot 6 km rrugë që lidh fshatin me rrugën qëndrore është e pa kalueshme. Gropat me ujë  janë të pa kalueshme për nxënësit të cilëve u njomen këmbët  dhe detyrohen mësimin ta kryejnë me këmbë të lagura

Edhe pse janë ankuar me dhjetra herë , kanë protestuar me dhjetra herë , asnjëherë zëri dhe këkresat e tyre nuk jan marr parasysh.

Banorët kanë pohuar se procesi mësimor do të bojkotohet edhe nga nxënësit që do të protestojnë dhe nga prindërit e tyre dhe banorët e fshatit pasi me këtë situatë nuk mund të vazhdohet më. Do protestojnë deri në rregullimin e rrugës

Mësuesit kishin mbërritur në shkollë e qëndronin Brenda mabineteve të shkollës

Nis viti i ri shkollor 2016-2017. Kane nisur shkollen rreth 28 069  nxenes ne rrethin Fier ne 107 shkolla publike dhe private ne te gjitha nivelet. Rreth 2100 nxenes ulen per here te pare ne bankat e shkolles te cilet rezultojne rreth 300 me shume nga viti i meparshem. Rreth 19 322 nxenes  nga numri i pergjithshem nisin sot vitin e ri shkollor ne 80 shkolla ne arsimin 9-vjecar. Nderkohe ne  27 shkolla te rrethit Fier  8747 nx.nxenes do te ndjekin shkollat e mesme. Drejtuesit vendor dhe ata te arsimit fierak kane zhvilluar vizita ne kete dite te pare te shkolles duke percjelle mesazhe urimi dhe suksese per te gjithe nxenesit dhe stafin pedagogjik

vlcsnap-2016-09-13-10h16m42s25 vlcsnap-2016-09-13-10h28m00s180 vlcsnap-2016-09-13-10h28m11s31

alb365

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: MAS/ S’ka ndryshim, e njëjta rregullore për maturën shtetërore https://t.co/iukH1ItTjB https://t.co/IKkA478rcS
11,303 people follow ALB365
Twitter Pic judyrobi Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u Twitter Pic brando_9 Twitter Pic Compa_Ab Twitter Pic BigbangP Twitter Pic jacobnie
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Gjendet 17 vjeçarja e zhdukur, ika me dëshirë

Sarandë - Gjendet në Sarandë 17 vjeçarja nga Durrësit e cila u denoncua e zhdukur nga familja e saj. Policia...

Close