|E premte, Shkurt 24, 2017

Shpërthim në Athinë, 6 të plagosur (foto e video) 

Greqi – Të paktën 6 persona raportohet se mbetën të plagosur pas një shpërthimi të fuqishëm mëngjesin e kësaj të enjte në ambientet e një fast-foodi në sheshin qendror “Victoria Square” në Athinë.

Shperthimi ka ndodhur në bodrumin e fast-foodit.

Nga shpërthimi një shtëpi u përfshi nga flakët, ndërsa janë dëmtuar dhe dy kompani pranë dhe disa makina.

Në kryqëzimin e rrugëve Heyden dhe 3 shtatori mbërritën menjëherë 20 zjarrëfikëse të cilat po punojnë për shuarjen e zjarrit.

Në kohën e shpërthimit në dyqanin «Everest» ishin klientët dhe punonjësit.

Thuhet se në mesin e të plagosurve është edhe një grua që është shtruar në spitalin e Athinës në gjendje kritike për jetën.

Zjarrfikësit po kontrollojnë çdo centimetër të restorantit ku ndodhi shpërthimi, po ashtu dhe të dy bizneseve pranë tij.

Zona është bllokuar si dhe është mbyllur stacioni i trenit në Victoria Square.

Sipas njoftimeve, incidenti duket të jetë i lidhur me rrjedhjet e gazit gjatë punës në bodrumin e biznesit.

Një dëshmitar okular në vendngjarje tha për zougla.gr se çdo gjë ka ndodhur shumë shpejt. “Shpërthimi ishte i fortë. Shkatërroi çdo gjë”.

epa05654730 Greek firefighters and rescue workers operate during a fire at a fast-food outlet at Victoria Square, in central Athens, Greece, 01 December 2016. One woman died and five more persons were reported injured in an explosion and subsequent fire at the fast-food outlet in the Athens' city center. Police have cordoned off the area, while the explosion caused damage to nearby shops and houses as well as parked cars and motorcycles. The explosion was probably an accident caused by a leaking propane tank. EPA/PANTELIS SAITAS

EPA/PANTELIS SAITAS

epa05654729 Greek firefighters and rescue workers operate during a fire at a fast-food outlet at Victoria Square, in central Athens, Greece, 01 December 2016. One woman died and five more persons were reported injured in an explosion and subsequent fire at the fast-food outlet in the Athens' city center. Police have cordoned off the area, while the explosion caused damage to nearby shops and houses as well as parked cars and motorcycles. The explosion was probably an accident caused by a leaking propane tank. EPA/PANTELIS SAITAS

EPA/PANTELIS SAITAS

epa05654733 Greek firefighters and rescue workers operate during a fire at a fast-food outlet at Victoria Square, in central Athens, Greece, 01 December 2016. One woman died and five more persons were reported injured in an explosion and subsequent fire at the fast-food outlet in the Athens' city center. Police have cordoned off the area, while the explosion caused damage to nearby shops and houses as well as parked cars and motorcycles. The explosion was probably an accident caused by a leaking propane tank. EPA/PANTELIS SAITAS

EPA/PANTELIS SAITAS

epa05654734 Greek firefighters and rescue workers operate during a fire at a fast-food outlet at Victoria Square, in central Athens, Greece, 01 December 2016. One woman died and five more persons were reported injured in an explosion and subsequent fire at the fast-food outlet in the Athens' city center. Police have cordoned off the area, while the explosion caused damage to nearby shops and houses as well as parked cars and motorcycles. The explosion was probably an accident caused by a leaking propane tank. EPA/PANTELIS SAITAS

 EPA/PANTELIS SAITAS

epa05654735 Greek firefighters and rescue workers operate during a fire at a fast-food outlet at Victoria Square, in central Athens, Greece, 01 December 2016. One woman died and five more persons were reported injured in an explosion and subsequent fire at the fast-food outlet in the Athens' city center. Police have cordoned off the area, while the explosion caused damage to nearby shops and houses as well as parked cars and motorcycles. The explosion was probably an accident caused by a leaking propane tank. EPA/PANTELIS SAITAS

EPA/PANTELIS SAITAS

100 700

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Të huajt për jetën e natës në Tiranë https://t.co/DdeEvCpedG https://t.co/SQNTpM1Hd3
508 people follow ALB365
Twitter Pic nikoleka Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Tunës i del “Zogu” në emisionin e Ermal Mamaqit (foto e video)

Këngëtarja nga Shkupi ka qenë e ftuara e rradhës e Ermal Mamaqit, në emisionin e tij në Digitalb. Mes intervistës...

Close