|E mërkurë, Mars 29, 2017

Shpëtoni zemrën duke përdorur këto erza 

Problemet dhe sëmundjet në zemër marrin jetët e mijëra njerëzve në të gjithë botën.

Nuk ka asnjë mënyrë tjetër për parandalimin e këtyre sëmundjeve, përveçse një mënyre jetese të shëndetshme dhe ushqyerja siç duhet.

Një problem që ndikon drejtpërdrejt në zemër është qarkullimi i keq i gjakut. Në këtë rast është shumë e rëndësishme dieta ushqimore për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

Ja disa nga erëzat që ndikojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe shmangien e problemeve të ndryshme me zemrën.

Kakao – Ekstraktet e kakaos janë shumë të mira në përmirësimin e niveleve të tensionit të gjakut në trup. Kakaoja është një burim i mirë i magnezit, i cili zvogëlon efektet e stresit në trup.

Ajo është e pasur gjithashtu me antioksidues që eliminojnë radikalet e lira. Kakaoja ofron mbrojtje edhe nga sëmundje të ndryshme kardiovaskulare.

Piperi i kuq – është një tjetër erëz që siguron qarkullim të mjaftueshëm të gjakut dhe mban zemrën të shëndetshme. Heqja e pllakëzës bakteriale nga arteriet, heqja e toksinave nga trupi dhe zhvillimi i qelizave të gjakut janë disa nga përfitimet kryesore të kësaj erëze. Ajo ndihmon me zbërthimin e ushqimit dhe tretjen.

Hudhra – Mendohet që egjiptianët kishin qindra mënyra të përdorimit të hudhrës nga ana mjekësore. Kjo erëz mban nën kontroll kolesterolin e keq, si dhe parandalon infeksione të ndryshme. Studime të ndryshme kanë treguar se hudhra parandalon edhe grumbullimin e trombociteve.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Lirohet Xhevit Bushaj, prefektura në dorë të LSI-së https://t.co/5nE9dgyL7T https://t.co/dq4tkupkDE
4,036 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Protothema – Miku i Edi Ramës do të ndërtojë resort turistik në Himarë (fotot)

Gazeta e njohur greke “Protothema” ka publikuar një artikull, kur ndërsa bën të ditur se në Himarë do ndërtohet një...

Close