|E diel, Shtator 24, 2017

Shqiptarët, bukë ngrënësit numur një në Europë 

Kemi një togfjalësh thuajse të ngurtësuar, të ardhur nga koha: “Hajde hamë bukë!”.

Por nuk qenka thjesht një frazë e ngrirë; qenka një realitet. Shqiptarët, sipas statistikave, dalin si kombi i vendit të parë për konsumin e bukës. Të dhënat krahasuese të Eurostat duket se e vërtetojnë këtë.

Shqipëria, një nga shtetet me të ardhurat më të ulëta të Europës, renditet si vendi, ku banorët e saj shpenzojnë më shumë për bukë dhe drithëra në raport me të ardhurat e tyre.

Sipas tabelave të publikuara nga Instituti Europian i Statistikave (Eurostat), shpenzimet nominale për bukë dhe drithëra, si përqindje e Prodhimit të Brendshëm Bruto (GDP) ishin 4.9%, më të lartat në Europë. Shteti i dytë pas nesh është Mali i Zi, me 3.9% të GDP-së si shpenzime për bukë dhe drithëra, i ndjekur nga Bosnjë Hercegovina.

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Hahn: Qeveria e re të përqendrohet te Vettingu

Përpara Samitit të Ballkanit Perëndimor në Trieste, Nikola Ristić, nga portali ‘European Western Balkans’ bisedoi me Johannes Hahn, Komisionerin e...

Close