|E hënë, Korrik 24, 2017

Shtatzëna u mbajt e lidhur me zinxhir deri sa lindi femijën. 

Αλυσοδεμένη_στη_φυλακή_κρατούν_την-a8764c1e10673c5a1d30837ed2dbdd77  Sudan – Vajza 27 – vjeçarja në fotografinë e dasmës se saje. Dy here i eshte shtyre vdekja ( denuar me vdekje ) pasi i duhet qe ti japi qumesht gjiri te birit te saje per 20 muaj , pasi ky femije nuk mund ti dorezohet bashkeshortit te saje. Aja ka qene pjesmarrese ne disa protesta ne Sudan dhe u denua me varje dhe 100 te goditura me kamzhik, edhe per tradheti bashkeshortore ,dy muaj para se te lindete djalin .
Qeveritë , organizatat e OKB-së dhe të drejtat e njeriut i bën thirrje qeverisë së Sudanit për lirimin Meriam Yahya Ibrahimin dhe të anulojë dënimin me vdekje dhe dënimin e rrahura .
Më shumë se 100,000 njerëz kanë nënshkruar për çlirimin e grave në fushatën e Amnesty International .
Ibrahim u arrestua kur një i afërm musliman e ka pohuar se martesa e saj me një shtetas amerikan ishte i pavlefshëm për shkak se ai është i krishterë dhe për këtë arsye gruaja konsiderohet të ketë kryer shkelje kurore .
Djali i saje 20 muajsh dhe ai është në burg së bashku me nënën e tij që nga shkurti . Ajo njoftoi se ekzekutimi do të shtyhet për dy vjet në mënyrë që të jenë në gjendje për të sistemuar femijen.
Burri i saj , Daniel Wan , i cili u largua Sudanin në 1998 , udhëtoi në Khartum , por nuk është e lejuar për të parë gruan e tij apo djalin e tij .
Siç tha ai ,Ibrahim nuk marrin kujdes mjekësor . Autoritetet nuk pranojne të dorëzojë djalin tek ai , sepse ai është i krishterë .
Ibrahim – diplomuar në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit të Sudanit – i tha gjykatës se ajo është vajza e një babai mysliman dhe nëna e krishterë Sudan nga Etiopia , por rritur si i krishterë prej kur i ati i saj e braktisi familjen kur ajo ishte gjashtë vjeç .
Avokatët e gruas kanë apeluar vendimin e gjykatës dhe një seancë e re pritet këtë javë .

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Sali Berisha shpartallon grupin anti-Basha. https://t.co/R9r2HMsCIB https://t.co/JPBARzCxsh
11,311 people follow ALB365
Twitter Pic OwenFxtr Twitter Pic Zqyew Twitter Pic MilyarTa Twitter Pic emel_sal Twitter Pic Danchfil Twitter Pic Hanadi80 Twitter Pic Bougainv Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ftoi dhe vlerat e tij

Ftoi është një frut që ndoshta është kultivuar nga njeriu dhe më herët se molla apo dardha, fruta të cilave...

Close