|E martë, Maj 23, 2017

Shtype hurdhrën para se ta hash 

Me rëndësi është që ta hani të freskët, por nëse dëshironi ta përpunoni termikisht, mos e përpunoni më gjatë se 7-8 minuta.

MJEKËT thonë që çdo ditë do të duhej të hamë dy deri në tre thelpinj hudhre, që të jemi më të shëndetshëm dhe më të fuqishëm, transmeton Telegrafi.

Kaherë është njohur ndikimi e saj kundër inflamacionit dhe forca e “vrasjes” së baktereve dhe kërpudhave.

Mirëpo, e shmangim kryesisht për shkak të erës së fuqishme e cila krijohet për shkak se përmban sulfur, por problemi është që e fusim në organizëm në mënyrë jo të drejtë.

Për t’i shfrytëzuar cilësitë e saj shëruese, është e nevojshme që ta shtypim mirë, përkatësisht ta imtësojmë me lugë.

Vetëm ashtu do t’i nxisim reaksionet e enzimave në të cilat krijohetalicina, bashkim i fuqishëm i cili shëron dhe mbron.

Nëse vetëm e përpini, nuk do të ketë efekt.

Me rëndësi është që hudhrën ta grimconi të freskët, por nëse dëshironi që ta përpunoni termikisht, mos e bëni më gjatë se 7-8 minuta, sepse ndryshe do t’i dobësoni apo plotësisht do të “shkatërroni” efektin e saj shërues.

E vjetër apo e freskët, hudhra është gjithmonë një zgjedhje e mirë. Të dyja llojet përmbajnë kompozime që e zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, rregullojnë presionin e gjakut dhe e zvogëlojnë rrezikun e disa llojeve të kancerit

Hudhrën është shumë lehtë ta përfshini në dietën tuaj të përditshme për shkak se ajo mund të përdoret si një erëz për sallata, supa, gjella dhe mish.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Detyrim paraqitje për baban që u denancua për dhunë nga i biri https://t.co/U6qwyRNKLf https://t.co/65rnz6BGpS
11,451 people follow ALB365
Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u Twitter Pic brando_9 Twitter Pic Compa_Ab Twitter Pic BigbangP Twitter Pic jacobnie Twitter Pic INBUEX Twitter Pic DPtw09
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Shpërthim kamikaz pranë “Xhamisë Blu” në Stamboll, deri tani 10 të vdekur, 15 të plagosur

Turqi - Një kamikaz hodhi veten në erë pranë një grupi turistësh në sheshin qëndror të Stambollit, në Turqi raportojnë...

Close