|E hënë, Qershor 26, 2017

Si te largoni urine. 

Ndonjëherë krijohet ideja e një urie të fortë, por në realitet sinjali që stomaku i dërgon trurit për të thënë se ke uri, mund të mashtrohet. Ekzistojnë disa hile për të shuar urinë dhe këtë ndjesi tunduese, në mënyrë që të mos fitohen kile të tepërta.

Shpesh uria varet nga disa sjelljefruta tona ushqimore, ku trupi mësohet të hajë gjithfarë gjërash pa orar. Bashkëngjitur sjellim disa mënyra që e bllokojnë, ose më saktë e shtyjnë urinë.

-Mënyra më e thjeshtë është që të shuani urinë duke pirë dy gota ujë, pasi në këtë mënyrë stomaku ndihet plot dhe zhduk shenjat e urisë.

-Një tjetër rrugë e shëndetshme është që të hani një kokërr mollë apo një frut tjetër.

-Ajo që nuk duhet të kërkoni për tu ngopur janë karbohidratet dhe sheqernat, pasi këto produkte transformohen shumë shpejtë në yndyrë dhe rrisin nivelin e glicemisë në gjak, duke shkaktuar shumë shpejt uri.

-Mos përtypni çamçakëz, pasi prodhimi i pështymës rrit pritshmëritë e stomakut, duke shtuar më shumë urinë.

-Evitoni edhe frutat dhe perimet që përmbajnë shumë sheqer, si karrotat apo lëngjet e frutave

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Manjani: Biznesi i kanabisit financoi ruajtjen e rezultatit të PS-së të 2013 https://t.co/iBI17c9J77 https://t.co/iAk881Y48y
11,394 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Vriten nga punëdhënësi 2 kosovarë.

    Itali – Dy punëtorë ndërtimi kanë vdekur mëngjesin e sotëm në Molino Girola. Janë kosovarët Neomedin Mustafa 38 vjeç...

Close