|E premte, Qershor 23, 2017

Studimi – Ja cilët prindër rrezikojnë të ken fëmijë me të metra 

Studimi më i madh i kryer ndonjëherë mbi autizmin ka nxjerrë disa rezultate që mund të ndihmojnë në parandalimin e tij.

Ky studim i kryer në disa vende të botës përfshiu 5,7 milionë fëmijë të prekur.

Studimi tregoi se disa çifte të caktuara kishin probalitet më të madh të bënin fëmijë që lindnin autikë krahasuar me çiftet e tjerë.

Një prej faktorëve më të rëndësishëm ishte edhe mosha kur bëheshin prindër.

Fëmijët që kishin baba mbi 50 vjeç kishin 66 përqind më shumë mundësi të prekeshin nga autizmi.

Te prindërit që ishin midis moshës 20 dhe 30 vjeç mundësia për të patur fëmijë autikë ishte shumë e vogël.

Ajo rritej me 28 përqind te mosha mbi 40 vjeç dhe për ta shkuar në 66 përqind te mosha mbi 50 vjeç.

Nënat adoleshente ishin të predispozuara në masën 18 përqind të lindnin fëmijë autikë ndërsa nënat mbi 40 vjeç kishin 15 përqind mundësi.

Kjo është paksa kontradiktore por mjekët ende nuk kanë dhënë një shpjegim përse ndodh.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Sondazhi në Fier, PD merr rezultatin befasues, Gramoz Ruçi mbetet jashtë parlamentit https://t.co/RRS7FDI2Kd
11,396 people follow ALB365
Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Arrestohet 57 vjeçari, aksidentoi 33 vjeçaren

Fier - Specialistët e Seksionit të Qarkullimit Rrugor arrestuan në flagrancë shtetasin Kujtim Shytia, 57 vjeç, banues në Roskovec. Në aksin...

Close