|E enjte, Qershor 29, 2017

Studimi, te shkurterit jetojne me gjate. 

?????   Një studim që zgjati plot 60 vjet në SHBA ka treguar se njerëzit me e shkurtër jetojnë më gjatë se ata shtatlartë. Sipas studimit njerëzit që janë nën 1 metër e 58 centimetra jetojnë më gjatë sesa ata që janë mbi 1.64 centimetra.
Studimi u realizua me rreth 8 mijë amerikanë me origjinë aziatike. Ai nisi në vitin 1965. Shkencëtarët monitoruan shëndetin dhe stilin e jetesës të personave në studim, duke krahasuar të dhënat e personave të ngjashëm në trup.
Rezultatet e këtij studimi dolën në përfundimin se personat më të gjatë jetonin më pak sesa personat me shtat të shkurtër, të cilët paraqisnin një frekuencë më të ulët të rasteve të kancerit dhe nivele të ulëta të insulinës në gjak.
Sipas shkencëtarëve, një shpjegim i mundshëm lidhet me faktin se nga përmasat e trupit varet “cilësia” e genit të jetëgjatësisë. Kjo është hera e parë që lidhja mes jetëgjatësisë dhe gjatësisë arrin në përfundime të kryera nga eksperimenti tek njerëzit, duke konfirmuar kështu rezultatet e shumta të realizuara ndër vite tek kafshët.
alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Bashkia – KUJDES nga temperaturat e larta, rrezik zjarri https://t.co/RFNvr9n7Fs https://t.co/55yzDd1Koc
11,392 people follow ALB365
Twitter Pic johnramp Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Sterilet , dy here me shume te rrezikuar nga vdekja.

  Meshkujt të cilët janë jopjellor për shkak të defekteve me spermën, kanë një rrezik shumë më të lartë për...

Close